Kıbrıs Türk Ticaret Odası, Türkiye’nin Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu’nu ziyaret etti

Türkiye’nin Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirirken, Kıbrıs’taki çözüm sürecini yakından takip ettiklerini ifade etti. Kıbrıs’ta bir an önce adil ve kalıcı bir çözüme ulaşılmasını arzuladıklarını ve Türkiye olarak bu konuda net bir tavır ortaya koyduklarını belirtti. Kuzey Kıbrıs’ın Avrupa Birliği’ne uyum konusunda çalışmalar yapılmasının önemini dile getiren Çavuşoğlu, KKTC’nin uyumunun çözüm sürecine de katkı yapacağını belirtti.

Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Fikri Toros da, kendilerini kabul eden Bakan Mevlüt Çavuşoğlu’na teşekkür ederek,bu tür istişarelere büyük önem verdiklerini belirtti. Kıbrıs sorununa kapsamli çözüm bulunmasını hedefleyen müzakerelerdeki ilerlemenin yetersizliğinden endişe duyduğunu belirten Toros, çözüm sürecinin hızlı ilerleyebilmesi için uluslararası camianın ilgisinin çok önemli olduğunu vurguladı. Toros, bu ilgiyi canlı tutmak için Türkiye’nin, özel olarak da Sayın Çavuşoğlu’nun desteğini talep ettiklerini belirtti.

Kuzey Kıbrıs’ın AB’ye uyum sürecinin de önemine değinen KTTO Başkanı Fikri Toros, bu konuda Türkiye’nin Avrupa Birliği Bakanlığı’nın deneyimlerinden faydalanmak istediklerini belirtti.

Kıbrıs Türk Ticaret Odası heyeti bu akşam Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği heyetiyle bir araya gelecek. Fikri Toros Başkanlığı’ndaki Oda heyeti Başkan Vekilleri Vargın Varer ve Reha Arar, Yönetim Kurulu üyeleri Salih Çeliker ve Mustafa Genç, Genel Sekreter Aysun Önet İleri ve Danışman Hasan Erçakıca’dan oluşmaktadır.