Toros: “Kıbrıs Adası Bir İstikrar ve Refah Coğrafyası Olmalı”

KKTC Dış işleri Bakanlığı Enformasyon Dairesi’nin davetlisi olarak KKTC’nin 31. Kuruluş yıldönümü kutlamaları kapsamında ülkemizde bulunan yabancı gazeteciler Kıbrıs Türk Ticaret Odası’nı ziyaret edip birçok konuda bilgi aldılar.

KTTO Başkanı Fikri Toros yabancı gazetecilere KTTO’nun kuruluşu ve faaliyetleri hakkında bilgiler aktardıktan sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. Dünya’nın çeşitleri ülkelerinden gelen gazeteciler ülke ekonomisi, en çok ihraç edilen ürünler, Kıbrıs – AB ilişkileri, turizm ,yüksek öğrenim ve Kıbrıs sorunu hakkında sorular yönelttiler. Başkan Toros, bilimsel çalışmalara dayanan veriler ışığında gazetecilerin sorularını yanıtladı ve ziyaretlerinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Toros konuşmasında Kıbrıslı Türklerin adil ve sürdürülebilir bir çözümle birlikte dünya ile bütünleşmek istediklerini ve bu konudaki samimiyetlerini 2004 yılındaki BM referandumunda kanıtladıklarını anlatarak, Kıbrıs adasının bir istikrar ve refah coğrafyası olması için KTTO olarak çabalarını sürdüreceklerini söyledi.

Yaklaşık bir saat süren ziyaret sonrasında gazeteciler kendilerine aktarılan bilgiler için teşekkür ettiler.