KTTO tarafından bu yıl altıncısı düzenlenecek olan Kuzey Kıbrıs Rekabet Edebilirlik Forumu’nda, rekabet edebilirlikte dünyanın kaçıncı sırasında olduğumuz açıklanacak

REKABET EDEBİLİRLİKTE KKTC DÜNYADA KAÇINCI SIRADA?

Bu yıl altıncısı hazırlanan 2013-2014 Raporu, 21 Şubat 2014 Cuma günü Lefkoşa’da Kıbrıs Türk Ticaret Odası Konferans Salonunda düzenlenecek “Kuzey Kıbrıs Rekabet Edebilirlik Forumu”nda kamuoyu ile paylaşılacaktır. Dünya Ekonomik Forumu’ndan gerekli onayların alınmasıyla Kıbrıs Türk Ticaret Odası kendi uzmanlarını ve KKTC ekonomistlerini kullanarak, ayni formatta “Kuzey Kıbrıs Rekabet Edebilirlik Raporu”nu 2009 yılından beri hazırlamaktadır. Doç. Dr. Mustafa Besim ve Yrd. Doç. Dr. Kamil Sertoğlu tarafından kaleme alınan rapor KKTC ekonomisinin dünya ekonomilerine göre ne kadar rekabet edebilir olduğunu açıklayacak.
Siyaset, iş dünyası, sivil toplum kuruluşları, sendikalar, akademi ve medya temsilcilerinin katılımıyla düzenlenecek etkinlik sabah saat 10.00’da başlayacaktır.

Geçen yıl 123. sıradaydık
Geçtiğimiz yıl 144 ülke içinde 123’üncü sırada yer alan KKTC’nin rekabet edebilirlik gücünün, bu yıl kaçıncı sırada olduğunun açıklanacağı Forumun ana teması “Özel Sektör Odaklı Büyüme için Yatırım Ortamının İyileştirilmesi” olacaktır.

Rekabet Edebilirlik raporu nedir?
Dünya Ekonomik Forumu’nun tüm ülkeler için hazırlamış olduğu Dünya Rekabet Edebilirlik Raporu, ülkelerin ekonomik göstergelerinin kıyaslamalı olarak değerlendirildiği; eğitimden, sağlığa, altyapıdan, teknolojiye farklı sektörlerinin bulunduğu konumu gösteren dünyaca kabul gören bir çalışmadır. Bu çalışma sayesinde uluslararası kuruluşlar, hükümetler ve ilgili tüm kişi ve kurumlar bir ülkenin diğer ülkelere kıyasla nerede bulunduğunu, dünyadaki diğer ülkelerden daha rekabet edebilir olabilmesi için hangi alanlarda gelişme kaydetmesi gerektiğini değerlendirebilmektedir.