KTTO Basın Bildirisi

Orta Doğu’da yaşanan sorunlara her geçen gün bir yenisi eklenirken Gazze’de yaşanan olaylar hepimizi derinden üzmekte ve gelecek konusunda endişelerimizin artmasına neden olmaktadır.

Hepimiz biliyoruz ki Filistin sorunu, dünyamızın belli başlı sorunlarından biridir ve pek çok başka soruna kaynaklık etmektedir. Bu özelliği, Filistin sorununa daha çok önem verilmesini ve duyarlılıkla yaklaşılmasını gerektiriyor. Oysa, güç kullanımının ve can kayıplarının giderek artması, bu sorunun yakın bir gelecekte çözümlenebileceğine dair umutları köreltmekte; umutsuzluk ise radikal ve kökdenci siyasi akımları beslemektedir.

İsrail’in Filistin halkını ölüm yağdırarak sindirmeye çalışması, sivil ve en acısı çocuk ölümlerine neden olması, hepimiz için bir utanç vesilesidir. Filistin sorunun çözümü, şiddeti sonsuz derecede artırıp insanları onursuz bir şekilde teslim olmaya zorlamaktan geçmiyor. İsrail’in bu yaklaşımı, İsrail halkına huzur ve güvenlik getirmediği gibi bütün bölge için ciddi bir tehdit oluşturmaktadır.

Bölgede güvenlik için yeni bir yaklaşıma ihtiyaç olduğu açıktır. Karşılıklı ekonomik ve siyasi bağımlılıkla beslenen yeni bir düzen kurulmadan bölgemize barış ve huzur geleceğini düşünmüyoruz. Yaşanmakta olan trajedi, yıllarca benzer acıları çekmiş olan bizlere Kıbrıs’ta kalıcı ve adil bir çözüme ulaşmamızın ne kadar önemli olduğunu hatırlatmaktadır. Anlaşmazlıklar ne kadar önemli olursa olsun, bu anlaşmazlıkların çözümünün şiddet kullanmaktan geçmediğini bir kez daha vurgular, İsrail’in Gazze bölgesinde yaşayan insanlara yaşattığı korkunç trajediyi şiddetle kınarız.