24 Nisan 2004 Annan Planı referandumunun yıldönümünde, KTTO’dan Füle ve Schulz’a mektup gönderildi:

“SÖZLERİN ÜZERİNDEN 9 YIL GEÇTİ”
 
Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO), 24 Nisan 2004 Annan Planı referandumunun yıldönümünde, Avrupa Birliği Parlamentosu Başkanı Martin Schulz ve Komisyon’un Genişlemeden Sorumlu üyesi Stefan Füle’ye birer mektup göndererek, verilen sözlerin tutulmadığını hatırlattı. 
 
KTTO Başkanı Günay Çerkez imzalı mektupta, Kıbrıs sorunun çözümünde uluslararası camianın öncelikli rolü bulunduğu vurgulandı. Mektupta, Güney Kıbrıs’taki ekonomik krizin ve Doğu Akdeniz’deki gaz yataklarının çözüm için bir katalizör görevi görerek, fırsata dönüştürülmesinin önemine değinildi. Ayrıca mektupta, ambargoların kalkmasının çözüme katkı sağlayacağı mesajı da verildi.Mektubun ekinde ise Kıbrıslı Türklerin referandumda %65 oranında evet demesinin ardından, BM ve AB yetkilileri başta olmak üzere, çok sayıda resmi yetkilinin ifadelerine de yer verildi. 
 
Referandumun ardından, çok sayıda dünya lideri ve AB temsilcileri, Kıbrıslı Türklerin çözüm yönünde güçlü irade gösterdiğini vurgulayarak, ambargoların kalkması yönünde çağrıda bulunmuştu.