AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso’nun Kıbrıs Özel Temsilcisi Pieter Van Nuffel ve BM Teknik Komitesinden Jennifer Wright Kıbrıs Türk Ticaret Odası’nı ziyaret etti.

AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso’nun Kıbrıs Özel Temsilcisi Pieter Van Nuffel ve BM Teknik Komitesinden Jennifer Wright, 25 Mart 2014’de KTTO’ya bir ziyaret gerçekleştirerek Oda Başkanı Fikri Toros ve eski başkan Günay Çerkez ile görüştü. Oda Başkanı Fikri Toros, başkanlık döneminin bu ilk ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Van Nuffel ve Wright’ı selamladı. KTTO olarak, gerek AB müktesebatı ile uyum çalışmalarında, gerek Rum kesimi ile yakınlaşma konusunda, gerekse genel olarak çözüm sürecine katkıda bulunmak için hazır olduklarını belirtti. Ziyaretin kendileri için önem taşıdığını söyleyen Toros, iş birliği kapsamında, çözüm sürecinde çıkacak olan, potansiyel ve fırsatları değerlendireceklerini anlattı. Toros, Ticaret Odası olarak başarılı ve sürdürülebilir bir çözüme destek verdiklerini söyleyerek “her iki federal taraf arasındaki ekonomik göstergelerinin yakın olduğu bir yapının oluşmasına katkıda bulunmak istiyoruz. Bir tarafın diğerine bağımlı olduğu bir yapının devamlılığı olamaz” dedi. Mevcut durumun tutarlı ve sürdürülebilir olmadığını anlatan Toros, Kıbrıslı Türklerin inisiyatifi dışında, çözüm sürecinin başarısız olması durumunda, mevcut durumun sürdürülemeyeceğini ve Kuzey Kıbrıs ile ilişkilerin normalleştirilmesi gerekeceğini vurguladı.
Ardından, eski Oda Başkanı Günay Çerkez söz alarak, 11 Şubat’ta Ortak metnin imzalanmasının ardından, AB Komisyonu Başkanı ve AB Konsey Başkanı’nın yaptıkları, AB Komisyonu’nun Kıbrıslı Türklerin AB müktesebatının uygulayabilmesi için gerekli hazırlıkların hızlandırılacağı yönündeki açıklamalarını memnuniyetle karşıladıklarını söyledi. Ancak henüz bunun gerçekleşmediğini vurgulayan Çerkez, bu süreci hızlandırmalarını ve bunun önünde engel temsil eden bazı bürokratik işlemlerin kolaylaştırılmasını sağlamalarını istedi. Yeşil Hat Ticaret’ine de değinen Çerkez, bu alanda yaşanan zorluklardan bahsetti ve bunların düzeltilmesine yönelik önerilerde bulundu.
AB Komisyonu Başkanı Barroso’nun Kıbrıs Özel Temsilcisi Pieter Van Nuffel ise, Çerkez ve Toros’a teşekkür ederek, göreviyle ilgili bilgiler verdi. Bu süreçte, Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletlerin dayanışma içinde çalışmasının önemine değinen Van Nuffel, son zamanlarda adada olumlu bir atmosferin olduğunu söyledi. AB’nin Genişlemeden Sorumlu üyesi Stefan Fule’nin 7 Nisan’da Kıbrıs’a geleceğini hatırlatan Van Nuffel, AB tarafından çözüm sürecine taahhüdün varlığını vurguladı. AB’nin çözüm sürecini kolaylaştırabileceğini anlatan Van Nuffel, Ticaret Odası’nın da bu süreçte aktif bir rol oynadığını görmekten mutluluk duyduğunu belirtti ve uluslar arası tanınmışlığı olan bir kurum olarak Kıbrıs Türk Ticaret Odası ile her zaman iletişim ve iş birliği içinde olmaktan memnun olacaklarını söyledi.