KTTO 51. Dönem Oda Başkanı ve Yönetim Kurulu üyeleri belirlendi

Geçtiğimiz Cumartesi yapılan 51. Olağan Genel Kurulu’nun ardından, 24 Mart 2014 akşamı yeni seçilen Oda Meclis üyeleri KTTO Konferans salonunda, 51. Dönemin ilk Meclis toplantısını gerçekleştirerek Oda Başkanı ve Yönetim Kurulu üyelerini seçtiler.

Meclis toplantısını yönetmek üzere Meclis üyesi Sn. Reha Arar görevlendirildi. Yeni Oda Meclisi üyelerini selamlayan Reha Arar, Oda Başkanlığına adaylık başvurularını aldı. Meclis üyelerinden yapılan öneride tek aday Fikri Toros’un gösterilmesi üzerine, seçime gerek kalmadan, oylamaya geçildi. Fikri Toros oy birliği ile KTTO 51. Dönem için 16. Oda Başkanı seçildi.

Fikri Toros, KTTO Başkanı olarak seçildikten sonra Meclis üyelerine seslenerek teşekkür etti. Toros konuşmasında
ilk olarak iş birliğinin önemini vurguladı. Fikri Toros, uzun yıllardır Kuzey Kıbrıs’ta bir iş insanı ve bir vatandaş olarak yaşadığı aksaklıklara değinerek, bunların üstesinden gelmek için çok daha organize, etkili, dayanışmanın esas alındığı bir ortamda aktif olarak rol almak istediği için bu göreve aday olduğunu açıkladı. Toros ”Katılımcılık prensibi ile çalışacağız, Kıbrıs Türk Ticaret Odası benimle özdeşleşmeyecek, hep birlikte, aktif bir şekilde çalışacağız” dedi.
“Ticaret Odası’nın, Kıbrıs Türk toplumunun uluslararası tanınmışlığı olan, en etkili ve en büyük temsiliyete sahip ekonomik örgütü olarak, başarılı işlere imza atması büyük önem taşımaktadır” diyen Fikri Toros, yeni dönemdeki hedeflerini Meclis üyeleri ile paylaştı. Ekonomik, sivil ve siyasi aktörler de dâhil tüm Kıbrıs Türk toplumunun bir evrim sürecinden geçtiğini anlatan Toros, bu süreçte toplumun her kesiminin çıkarlarının korunması için çalışacaklarını, ayrıca, dış ilişkilerde de lokomotif rol üstlenilmesinin en büyük hedefi olduğunu vurguladı. Bu yeni oluşacak sürece toplumun hazırlanması gerektiğinin altını çizen Toros, genel olarak adaptasyon ve standartlara uyum için çalışmaların yapılması gerektiğini anlattı. Toros, çözüm sürecinde kararlaştırılacak bir zamanda AB müktesebatının uygulanmaya başlayacağını, hazırlık ve adaptasyon için kısa bir zaman olacağını vurguladı. Kuzey Kıbrıs’ta yüksek potansiyele sahip sektörlerin olduğunu anlatan Toros, Tarım ve Turizm sektörünün bunların arasında en önemli iki sektör olduğunu söyledi. Turizm sektörü henüz tam potansiyeline ulaşamadıysa da 10 yıl öncesine göre çok büyük atılımlar gösterdiğini söyledi. Diğer taraftan tarım sektöründeki sorunlara değinen Toros, Türkiye’den gelecek su ile birlikte tarım sektöründe çok iyi işler yapılabileceğini söyledi. Konuyla ilgili Toros, “Tarım sektörü öncelik olmalı, tarım sektöründe yer alan aktörlere, standartlara uyum ve sertifikasyon konularında danışmanlık hizmetlerinden yararlanabilmeleri için destek vereceğiz” dedi.
Devlet yöneticileriyle de yakın iletişim içinde olmak istediğini anlatan Toros, başta ekonomik konular olmak üzere Ticaret Odası’nın yönlendirici bir rolü olması gerektiğinin altını çizdi. Bunun yanında sosyal sorumluluk konusuna da değinen Toros, Kıbrıs Türk toplumunun en eski, en köklü, en geniş üye tabanına sahip sivil toplum örgütü olan Kıbrıs Türk Ticaret Odası’nın iş insanlarının önünü açmak için yapılan çalışmaların yanında, genel toplumun refahı için, eğitim, çevre, gibi konulara da eğilmesi gerektiğinin altını çizdi.
“Bu bir bayrak koşusudur, az sonra yeni Yönetim Kurulu seçilecek, sizlerden katkılarınızı bizden esirgememenizi rica ediyorum” diye sözlerini sürdüren Toros, Günay Çerkez başkanlığında görev yapan Yönetim Kuruluna da yaptıkları güzel işler için teşekkür etti.

Ardından, Başkan Vekilleri ve Yönetim Kurulu üyelerinin seçimine geçildi. Yapılan seçim sonuçlarına göre, KTTO 51. Dönem Başkan ve Yönetim Kurulu üyeleri şöyle:
1. Fikri Toros (Başkan)
2. Vargın Varer (Başkan Vekili)
3. Serhan Kombos (Başkan Vekili)
4. Selen Necat
5. Salih Çeliker
6. Serhan Kaner
7. Mustafa Erk
8. Mustafa Genç
9. Aziz Limasollu

Fikri Toros kimdir?

KKTC’deki en eski işletmelerinden Toros Şirketler Grubu Direktörlerinden biri olan Fikri Toros, 1962 yılında Lefkoşa’da dünyaya gelmiştir. Lise ve Yüksek öğrenimini İngiltere’de Salford Üniversitesi’nde İşletme üzerine yapan Toros, adaya döndükten sonra aile şirketinin kurumsallaşmasında önemli bir rol üstlenmiştir. Genç İşadamları Derneği’nin ve Kıbrıs Türk Eğitim Vakfı’nın kurucularından biri olan Fikri Toros; SOS Çocuk Köyü’nün Yönetim Kurulu da dâhil olmak üzere çok sayıda sosyal projede gönüllü olarak görev almıştır. Farklı dönemlerde Kıbrıs Türk Ticaret Odası’nın Meclisi’nde de görevler üstlenen Toros, Kıbrıs sorununun çözümüne katkı koymak için oluşturulan iki toplumlu çeşitli sivil inisiyatiflerde de yer almıştır. Kamuoyunda müziğe ve piyanoya olan ilgisiyle de tanınan Fikri Toros, sosyal amaçlı projelerde konserler vermektedir. Çok iyi derecede İngilizce bilen Fikri Toros, iki çocuk babasıdır.