Marmara İş Hayatı Dernekleri Federasyonu’na (MARİFED) bağlı İş Kadınları Komitesi Üyesi 20 sanayici iş kadını, bugün Kıbrıs Türk Ticaret Odası’nı ziyaret etti

25 Nisan 2014 Marmara İş Hayatı Dernekleri Federasyonu’na (MARİFED) bağlı İş Kadınları Komitesi Üyesi 20 sanayici iş kadını, bugün Kıbrıs Türk Ticaret Odası’nı ziyaret etti

25-26 Nisan 2014 tarihleri arasında, Kıbrıs Türk İşadamları Konseyi davetlisi olarak adamızda bulunan Marmara İş Hayatı Dernekleri Federasyonu’na (MARİFED) bağlı İş Kadınları Komitesi Üyesi 20 sanayici iş kadını, bugün Kıbrıs Türk Ticaret Odası’nı ziyaret ederek, KTTO Konferans Salonu’nda bilgi alışverişinde bulundular ve Kıbrıslı Türk İş kadınlarıyla bir araya gelip ikili görüşmeler yapma fırsatı buldular.

Toros: “KTTO sadece üyelerinin çıkarlarını savunan bir sivil toplum örgütü değildir, aynı zamanda toplumun tümünün uluslararası alanda temsiliyetini yapan ve çıkarlarını savunan, uluslararası tanınmışlığa sahip bir kuruluştur.”

Ardından KTTO Başkanı Sayın Fikri Toros, misafirlere hitap ederek, böyle bir etkinliğe ev sahipliği yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, KTTO’nun tarihçesi ve toplumdaki rolü ile misafirleri bilgilendirdi. Toros, Kuzey Kıbrıs’ta şirket kurulması ve şirketin işleyişiyle ilgili temel bilgiler aktaran Toros, KTTO’nun Türkiye’deki Ticaret Odalarından farklı olarak sicil kayıt işlemleri yapmadığını ama gerek danışmanlık hizmeti gerekse devletle olan bürokratik işlemlerde KTTO’nun katalizör görevini üstlenerek gerekli desteği vermeye hazır olduğunu söyledi.

Toros, Kıbrıs Türklerinin, adada oluşacak bir devlet yapısında siyasi eşitlik ve temsiliyet hakkına sahip olmadan
Türkiye’nin Kıbrıs Rum tarafı ile ilişkilerini normalleştirmesinin adadaki Türk varlığına ciddi zararlar getireceğine olan inancını aktardı.

Fikri Toros, Kıbrıs sorunu ve içinde bulunduğumuz çözüm süreci ile ilgili de önemli bilgiler aktardı. Avrupa Birliği’nin çözüm ortağı olarak KTTO’nun rolünü de aktaran Toros, AB’nin serbest mal, hizmet ve insan dolaşımı ilkeleri üzerine kurulan bir topluluk olmasına rağmen, Kıbrıs’ın var olan koşullarda üye devlet olarak AB’ye alınmasının bu ilkeye ters düştüğünü söyledi. 2004’teki referandumda Kıbrıslı Türklerin evet oyundan ve Kıbrıs Türk toplumu olarak yapılan çalışmaların ardından, AB’nin Mali Yardım Tüzüğü ve Yeşil Hat Tüzüğü’nü hayata geçirerek bir takım açılımlarda bulunduğunu anlattı. Bu tüzüklerin koordinasyonu ve Yeşil Hat Ticareti çerçevesinde gerekli dokümantasyonlardan sorumlu olan KTTO’nun, her zaman çözüm girişimlerini destekleyen ve bunların başarıya ulaşması için katkı yapan bir kurum olduğunun altını çizdi. Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölge’sinde hidro-karbon yataklarının bulunmasının ardından bölgesel tabloda bir barış ve istikrar resmi çizilmesinde Kıbrıs sorununun çözümünün önemine dikkat çeken Toros, bu kapsamda bölgede, AB, Amerika, Türkiye, Suriye, Lübnan ve İsrail gibi aktörlerin etkilerinden bahsetti. Türkiye’den gelecek olan yatırımların, bir çözüm sonrasında hem Türkiye bazlı sermayenin AB topraklarında yatırımları olması açısından hem de Kıbrıslı Türklerin ekonomik olarak devlet ortağı oldukları Kıbrıslı Rumlarla denk olmasını sağlamak açısından büyük önem arz ettiğini aktaran Oda Başkanı Toros, KTTO olarak her zaman bu tür yatırımları desteklemek için hazır olduklarını belirtti.

Fikri Toros’un ardından Tuskon Yönetim Kurulu’ndan Işık Nalbant konuşmasına Fikri Toros’a aktardığı önemli bilgiler için teşekkür ederek başladı. Bu ilk ziyaretlerinin bir ilk adım olduğunu ve ticari ilişkileri geliştirecek etkinliklerin devam edeceğini söyleyen Işık Nalbant, Kıbrıs Türk iş kadınlarını da İstanbul’a beklediklerini belirtti. Tuskon olarak iş kadınlarının potansiyelinin farkında olduklarını ve iş kadınlarının önünü daha da açarak görünür kılmayı hedeflediklerini anlatan Nalbant, bu güzel etkinliğe katılan herkese çok teşekkür etti.

Son olarak, Kıbrıs Türk İşadamları Konseyi Başkanı İlker Züğürt de misafirlere seslenerek bu etkinlikten duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve bu tür etkinliklerin devam etmesi için ‘iyi niyet mutabakatı’ imzaladıkları Tuskon ile birlikte katkı koymaya hazır olduklarını belirtti.