KTTO Basın Bildirisi

26 Mart 2014’te Limasol’da İkinci Cumhurbaşkanımız Sayın Mehmet Ali Talat’ın konuşmacı olduğu panel sırasında, ırkçı ELAM örgütünün yapmış olduğu baskını büyük bir üzüntüyle öğrendik. Bu saldırının Kıbrıs Rum halkının görüşlerini temsil etmediğine inandığımız marjinal bir örgüt tarafından yapılmış olması, durumun vehametini değiştirmemektedir. Dünya ve Kıbrıs tarihi, toplumlara ağır bedeller ödeten bu tür marjinal örgütlerin varlıklarına senelerce şahit olmuştur.

Hepimizi tedirgin eden bu gelişmenin en olumlu yanı her iki toplumda saldırıya karşı verilen sağduyulu tepkiler olmuştur. Bu çerçevede Kıbrıslı Rum lider Sayın Nicos Anastasiades’in olay anında telefonla Sayın Mehmet Ali Talat’a ulaşıp, “Bu saldırıyı kendime yapılmış sayıyor ve sizden özür diliyorum” demesi ve sorumlular hakkında gereğini yapmaya başlaması, doğru yönde atılmış adımlardır.

Kıbrıs sorununun çözümü yolunda çok önemli bir döneme girdiğimiz bu günlerde, süreci baltalamak isteyen kesimler olacaktır. Önemli olan, farklı kesimlerden yükselen seslere kulak vererek toplumları doğru şekilde ve zamanında bilgilendirmektir.Kıbrıs Türk Ticaret Odası’nın bir süredir yapmaya çalıştığı gibi, her iki toplumun da yararına olacak adil ve sürdürülebilir bir çözümün yolu, tüm muhataplarla karşılıklı ve şeffaf bir diyalog oluşturmaktan geçmektedir.

Kıbrıs Türk Ticaret Odası olarak dileğimiz, gerek toplumlar arası gerekse toplumların kendi içlerinde oluşturulacak iletişim ve işbirliği kanallarının sağlıklı bir diyalog ortamı yaratmasıdır. Oda olarak saldırıyı kınarken, böylesi provokasyonların tüm tarafların yararına olacak bir çözüm için bizleri çalışmaktan vazgeçirmeyeceğinin altını çizmek isteriz.

Saldırıya maruz kalan İkinci Cumhurbaşkanımız Sayın Mehmet Ali Talat ve beraberindekilere geçmiş olsun dileklerimizi iletiriz.