29 Nisan 2020 Bakanlar Kurulu Kararları Hakkında

Sayın Üyemiz,

Bugün (29 Nisan 2020) gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası alınan kararlar açıklanmıştır.

Söz konusu Kararlar aşağıda bilginize sunulmaktadır;

– 15 Mayıs’a kadar kapalı kalacak yerler belirlendi;
1.Turizm sektörü
2.Eğlence yerleri
3.Piknik Alanları parklar
4. Spor salonları
5. Toplu ulaşım noktası
6. Düğün Salonları
7. Gece kulüpleri
8. İnternet kafe Bet salonu
9. Berberler kuaförler
10. Pazar yerleri
11. Toplu yapılabilecek her türlü faaliyet
12. Çocuk bahçeleri
13. Kültür sanat yerleri
14. Restoranlar Pastaneler kafeler ve büfeler. Ancak bu yerler 11 Mayıs tarihine kadar Sağlık bakanlığı ile istişare ederek gerekli testlerin yapılması kaydıyla 11 Mayıs’tan itibaren paket servis hizmetini başlatabilecekler.

– 15 Mayıs’a kadar kapalı olacak yerlerin haricindeki yerler 4 Mayıs itibari ile açılacak.

– Açılacak yerlerin uymak zorunda olacağı kriterler yarın (30 Nisan 2020) Ekonomi Bakanlığı tarafından kamuoyu ile paylaşılacak. Bunlara uymayanlara para veya kapatma cezası verilecek. Kriterler için bazı örnekler; iş yerlerine giren kişilerin kayıtların tutulması, maske zorunluluğu, mesafe kuralları, kapı kollarının sürekli temizlenmesi, kronik hastaların işe gitmemesi ve bunlara benzer kurallar.

– Açık olan işletmelerle ilgili genel çalışma saati belirlendi. En geç 20.00’ye kadar açık olabilecekler.

– Kapalı kalacak veya açılacak iş yerlerine ilişkin kararlar şartlara göre değişebilecek.

– 4 Mayıs’tan itibaren kısmı sokağa çıkma yasağı kalkacak ancak sadece Pazar günleri uygulanacak. Pazar günleri sadece süpermarket kasap ve benzin almak için sokağa çıkılabilecek.

– Akşam 21.00’dan sonra tam sokağa çıkma yasağı 15 Mayısa kadar devam edecek.

– 4 Mayıs 06:00’dan sonra şehirlerarası kısıtlama kaldırılacak.

– Bankaların çalışma saatleri 12.00 olarak sınırlandırmıştı. Bankalar da 4 Mayıs’tan itibaren normal çalışma saatlerine dönecekler.

– 15 Mayıs’a kadar kamuda normal çalışma düzenine geçilmeyecek ama rotasyon çerçevesinde kamu görevlileri görevlerini yerine getirecek. Risk grubundaki çalışanlar için gerekli muafiyet gösterilecek.

– Kamuda kamu hizmetinin verilmesi için vatandaşların toplu olarak hizmet alacakları yerlerde imkan varsa randevu sistemine göre, bunun haricinde bina içerisinde bulunabilecek insan sayısının kısıtlanması hijyen, mesafe ve maske kuralına uyulması gibi kurallar gözetilecek.

– Marketlerin çalışma saatlerindeki 20:00’ye kadar olan kısıtlama devam edecek.

– Eczaneler 4 Mayıs’tan itibaren normal çalışma saatlerine dönecek.

– Okul kreş dershane etüt merkezi gibi yerler kapalı olmaya devam edecek. 15 Mayıs’a kadar kapalı olacaklar.

– Sinema tiyatro konser vb toplu etkinlikler düğünler de dahil spor müsabakaları 15 Mayıs’a kadar yapılamayacak.

– Toplu olarak yapılacak olan ibadetler yapılamayacak. Camide toplu ibadet ramazan süresince toplu iftar ve sahur yapılamayacak.

– KKTC’ye kara deniz ve hava sınır kapılarından sadece KKTC vatandaşlarının veya vatandaş olmasalar bile girememesi kararı 15 Mayıs’a kadar uzatıldı.

– Deniz yolu ile gelişler de cenaze veya sağlık sevki ile gidenlere sağlanan muafiyet uygulaması genişletildi. Sevksiz şekilde sağlık nedeniyle giden vatandaşlar da muaf tutulacak. 15 Mayıs tarihine kadar bunun haricindekiler KKTC vatandaşı olsalar dahi ülkeye gelemeyecekler.

– 1600 cc’ye kadar olan özel araçlarda yüzde 20 KDV oranı yüzde 5’e indirmişti. Bu karar Haziran sonuna kadar uzatıldı.

– Belli vergilerde kira stopajında ve başka vergilerde, vergisini gününde ödeyenler için yüzde 5 indirimden yararlanması konusu revize edildi.  Önümüzdeki 15 gün içinde başvurulması kaydıyla yararlanılmasına karar verildi.

– Bir süredir basında Elektrik Kurumu’nun ihalesiz mal aldığı konusunda iddialar vardı. Bu iddialar ciddiye alınıyor. Uzman isimleri davet edildi ve bilgi alındı. Yürürlüğe girecek bir karar yoktur.