5 Haziran Dünya Çevre Günü Hakkında

‘TEK EVİMİZ, DÜNYAMIZ’

1974 tarihinden itibaren her yıl 5 Haziran günü, Birleşmiş Milletler (BM – United Nations) öncülüğünde 100’ün üzerinde ülkenin katılımı ile “Dünya Çevre Günü” – “World Environment Day” kutlanıyor. O tarihten bu yana çevre sorunlarına kamuoyunun dikkatini çekmek, halkın katılımını ve farkındalığını geliştirmek ile politik ilgiyi arttırmak üzere dünya genelinde çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir.

Doğaya ve çevreye karşı her davranış, geciken her önlem, verilen her zarar, yapılan her tahribat bir sarmal gibi her yeri, herkesi etkilemektedir. Sorun ortaktır, bedel tüm insanların, tüm canlıların ödediği bir bedeldir.

Biyoçeşitlilik, hava veya plastik kirliliği ile mücadele, hangisi olursa olsun doğaya ve çevremizdeki tüm canlılara daha fazla saygı göstermemiz ve harekete geçmemiz gerekiyor.

Hem birey olarak, hem de toplumsal olarak yapabileceğimiz oldukça fazla şey var, evimizden atacağımız küçük bir adımın bile biyoçeşitlilik adına büyük anlamları ve sonuçları olabilir.

Dünya Çevre Günü temaları vesilesiyle bir kere daha hatırladığımız, üzerine düşündüğümüz ve konuştuğumuz çevresel konuları, hayatımızın her alanına sokmalıyız;

Ormanlarımıza değer vermeli ve korumalıyız,

Plastik ürün kullanımına artık son vermeliyiz,

Zararlı gazları sıfıra indirmeliyiz,

Suyun hayat olduğunu unutmamalıyız,

Sağlıklı bir çevre, sağlıklı insanlar ve sağlıklı yaşamlar demek. Başka gezegenler olsa da başka yaşayabileceğimiz bir Dünya yok!

 

Kıbrıs Türk Ticaret Odası