ABD Lefkoşa B.Elçiliği’ne yeni atanan Ekonomi Ticari İşler Sorumlusu Andrea Donnally, KTTO Oda Başkanı Günay Çerkez ve Yönetim Kurulu Üyelerini ziyaret etti

Çerkez: “Kıbrıs’ta çözüm için doğru zaman”
Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Günay Çerkez, Kıbrıs’ta çözüm için doğru zaman olduğunu söyledi. Kıbrıs sorunun çözümü yönünde yeni fırsatların doğduğunu belirten Çerkez, özellikle doğalgazın katalizör bir rol oynayarak, bölgedeki tüm tarafların bundan fayda sağlayacağını dile getirdi. Çerkez, ABD’nin soruna çözüm bulunması konusunda cesaret gösterebileceğini ifade ederek, “Şu an çözüm için doğru zamandır” dedi. 
 
ABD Lefkoşa B.Elçiliği’ne yeni atanan Ekonomi Ticari İşler Sorumlusu Andrea Donnally, Oda’ya nezaket ziyaretinde bulunarak, Oda Başkanı Günay Çerkez ve Yönetim Kurulu üyeleriyle görüştü. Çerkez, görüşmede Oda hakkında ve Oda’nın üye olduğu uluslararası kuruluşlarla ilgili bilgi verdi. KKTC’den ABD’ye yapılan ihracat ve ithalat rakamları arasında derin bir uçurum olduğuna dikkat çeken Çerkez: “ Yurtdışından mal alırken ambargo yok; ancak yurtdışına mal satmaya çalışırken ambargolarla karşı karşıyayız” dedi.
 
Yeşil Hat ticaretinde düşüş
Çerkez, Yeşil Hat Ticareti ile de bilgi vererek, Yeşil Hat Tüzüğü üzerinden ticaretinin başladığı 2004 yılı ve onu izleyen dört yıl boyunca bir artış olduğunu; ancak 2009 yılından itibaren sözkonusu ticarette sürekli bir düşüş kaydedildiğini anlattı. 
 
Ticaret Odası’nın Oda’nın asli görevleri dışında başka görevler de üstlendiğini ifade eden Çerkez, 1958 yılında kurulan Oda’nın ve uluslararası tanınmışlığı olması nedeniyle çeşitli ülkelerden gelen büyükelçileri ağırladıklarını ve Kıbrıs’a ilişkin bilgiler verdiklerini anlattı. Çerkez, Ticaret Odası’nın son beş yıldır Rekabet Edebilirlik Raporu da yayınladığına işaret etti. Çerkez, çözümün tüm sektörlerde rekabet edebilirliği arttıracağını vurguladı.