Almanya Federal Meclisi Finans Komitesi üyeleri, Almanya’nın Kıbrıs Büyükelçisi Gabriela Guellil ile birlikte KTTO’yu ziyaret etti

Çerkez: “Krizi çözüm için bir fırsata dönüştürmeliyiz”
 
Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) Başkanı Günay Çerkez, Güney Kıbrıs’taki krizin, çözüme olan ihtiyacı bir kez daha ortaya çıkardığını söyleyerek, “krizi çözüm için fırsata dönüştürmeliyiz” dedi.
Almanya’nın Kıbrıs Büyükelçisi Gabriela Guellil ve Almanya Federal Meclisi Finans Komitesi üyeleri bugün Kıbrıs Türk Ticaret Odası’nı ziyaret ederek, Oda Başkanı ve Yönetim Kurulu üyeleriyle görüştü. Kıbrıs’taki ekonomik gelişmeleri yerinde takip edebilmek için adada bulunan Almanya Federal Meclisi Finans Komitesi üyeleri ile biraraya gelen KTTO yetikilileri, gerek KKTC’nin ekonomik yapısı gerekse Güney Kıbrıs’ta yaşanmakta olan finansal krizin etkileri konusunda görüş alışverişinde bulundular.
 
“Kriz, çözüm için katalizör olabilir”
Oda Başkanı Günay Çerkez, Güney Kıbrıs’ta yaşanan krizi, Kıbrıs sorunun çözümünde bir katalizör olarak kullanılabileceğini söyledi. Çerkez, bölge ülkeleri içerisinde yaşanan değişimler ve birbirleriyle olan ilişkileri yeniden yapılanırken, Kıbrıs sorununu çözülüp adanın bir bütün olarak bu değişmede yer alması gerektiğine dikkat çekti. Çerkez, Türkiye’den gelecek su yanında, Doğu Akdeniz’de bulunan hidrokarbon yatakları ve bunların Türkiye üzerinden taşınması gibi projelerin adada çözümü daha da önemli bir ihtiyaç haline getirdiğini kaydetti.
 
“AB Merkez Bankası krizin sorumlusu”
Oda Başkanı Günay Çerkez, krizden öncelikli olarak AB Merkez Bankası’nın sorumlu olduğunu ifade etti. Güney’deki yapının bir günde oluşmadığını dile getiren Çerkez, “AB Merkez Bankası buna çok önceden müdahale edebilmeliydi” dedi. Özellikle Güney Kıbrıs’taki KOBİ’lerin krizden kötü etkileneceğine işaret eden Çerkez, AB’nin, daha önce uygulanmayan bir metodu, Güney Kıbrıs’ta uygulayarak bankalardaki hesaplardan kesintilere gittiğini,oysa, sistemdeki sonunun bedelini insanlara ödettirmeye gerek kalmadan,AB Merkez Bankası’nın önceden müdahale edebileceğini aktardı.