Altıncı Rekabet Edebilirlik Forumu Bugün Büyük Bir Katılımla Gerçekleştirildi

Bu yıl altıncısı hazırlanan 2013-2014 Rekabet Edebilirlik Raporu, bugün (21 Şubat 2014 Cuma) Lefkoşa’da Kıbrıs Türk Ticaret Odası Konferans Salonunda düzenlenen “Kuzey Kıbrıs Rekabet Edebilirlik Forumu”nda kamuoyu ile paylaşıldı. Siyaset, iş dünyası, sivil toplum kuruluşları, sendikalar, akademi ve medya temsilcilerinin katılımıyla düzenlenen etkinlikte Başbakan Özkan Yorgancıoğlu ve Maliye Bakanı Zeren Mungan da birer konuşma yaptı.

Etkinlik, Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Günay Çerkez’in konuşmasıyla başladı. Günay Çerkez böylesine önemli ve kapsamlı bir projenin, tam altı yıl boyunca hiç aksatmadan yürütülüyor olmasının Kıbrıs Türk Ticaret Odası’nın geldiği aşamanın önemli bir göstergesi olduğunu söyledi. Rapordan alıntı yaparak,“işletmelerin iş yaparken karşılaştıkları en önemli problemlerin başında verimsiz devlet bürokrasisi ve siyasi/politika istikrarsızlığıdır. Bu sorunların çok büyük bir oranı Kıbrıs sorunundan kaynaklanan izolasyonlarla ilgili dış kaynaklı sorunlar değildir. Bunlar tamamen kendi iç sorunlarımızdır ve halledilmeleri de bizlerin iradesindedir” diye konuşan Çerkez, bir sorunun çözülmesinin yarısı, onu teşhis etmek; diğer yarısı ise onu çözmek için adım atmak dedi. “Kıbrıs sorunundaki gelişmeleri de göz önünde bulundurarak, bu şartların oluşabilmesi için acilen adımlar atmak gereklidir” diyen Çerkez, siyasi odaklı bir ekonomi yerine ekonomi odaklı bir siyasete şiddetle ihtiyaç duyulduğunun altını çizdi. Görüşmelerin yeniden başlamış olmasını büyük bir memnuniyetle karşıladıklarını belirten Ticaret Odası Başkanı, “Hem Sayın Cumhurbaşkanımızın hem de Kıbrıslı Rum lider Sayın Anastasiades’in liderliklerini sergilemelerini ve halklarını çözüme hazırlamalarını şiddetle diliyoruz” dedi. Dünya rekabet edebilirlik sıralamasında Güney Kıbrıs’ın 58’ci bizim ise 118’inci sırada olduğumuzu vurgulayan Çerkez, “Kıbrıs Türk ekonomisi ile Kıbrıs Rum ekonomisini yakınlaştırmak amacıyla bu çabaların hemen başlaması ve katkıların hemen realize edilmesinin önemin bir kez daha dikkatinize getirmeyi en önemli görevim olarak addediyorum” diye konuştu.

Konuşmaların ardından raporun lansmanına geçildi. Doç. Dr. Mustafa Besim ve Yrd. Doç. Dr. Kamil Sertoğlu tarafından hazırlanıp sunulan rapor büyük ilgi gördü. Rapora web sitemizden ulaşabilirsiniz.
TAK’ın etkinlikle ilgili haberi için tıklayınız