“Avrupa Birliği Teknik Mevzuatı Uygulamaları” konulu seminer düzenlenecek

Kıbrıs Türk Ticaret Odası, Türkiye Cumhuriyeti Avrupa Birliği Bakanlığı ve KKTC Avrupa Birliği Koordinasyon Merkezi işbirliğiyle, 2 Mayıs 2016 Pazartesi günü KTTO Konferans Salonu’nda “Avrupa Birliği Teknik Mevzuatı Uygulamaları” başlıklı bir seminer düzenleyeceğini duyurdu.

Kuzey Kıbrıs ekonomisinin Avrupa Birliği uyum sürecine yönelik olarak düzenlenecek olan seminerin açılış konuşmaları KTTO Başkanı Fikri Toros, AB Koordinasyon Merkezi’nden İzge Arısal ve T.C. Avrupa Birliği Bakanlığı Bölgesel Politikalar Daire Başkanı Kayhan Özüm tarafından gerçekleştirilecek. “Avrupa Birliği Teknik Mevzuatı Uygulamaları” başlıklı seminerde, 09:30-16:30 saatleri arasında, T.C. Avrupa Birliği Bakanlığı uzmanları tarafından sunulacak olan Malların Serbest Dolaşımı, Gıda Güvenliği ile Veterinerlik ve Bitki Sağlığı başlıklı oturumlar yer alacak. Malların Serbest Dolaşım başlığı altında genel ürün güvenliği, yapı malzemeleri, deterjanlar ve makine emniyeti/asansörlere ilişkin konular özel olarak ele alınacak. Gıda Güvenliği oturumu sırasında ise özellike et ve süt işletmeleri masaya yatırılacak.Günün son oturumu olan Veterinerlik ve Bitki Sağlığı başlığı altında ise canlı hayvan ve hayvansal ürün ithalat kuralları ile bitki ve bitkisel ürün ithalat kuralları incelenecek.

KTTO’dan yapılan açıklamada işletmelerin rekabet edebilirlik düzeylerini artırmak ve dönüşüm sürecine hazırlıklı olunmasına katkı sağlamak hedefi ile böylesi faaliyetlerin düzenli olarak yapılacağı belirtildi.

“Avrupa Birliği Teknik Mevzuatı Uygulamaları” başlıklı seminere katılım için 29 Nisan 2016 Cuma 12:00’ye kadar ktto@ktto.net email adresine mail göndererek veya 05338296767 numaralı telefonu arayarak kayıt yaptırılabilecek.