BASIN AÇIKLAMASI

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti sektör temsilcileri olarak KKTC Cumhurbaşkanı ve KKTC Başbakanı ile birlikte heyet olarak Azerbeycan’da düzenlenen KKTC Kültür ve Tanıtım günleri organizasyonuna katıldık.

KKTC Heyeti olarak Azerbaycan yetkilileri tarafından en üst düzeyde karşılandık.

Azerbaycan’ın bakan, bakan yardımcıları, milletvekilleri, basın mensupları ve STK Başkanlarının da  katılım gösterdiği gala gecesinde Kıbrıs Türk toplumunun kültürünü Azerbaycanlı kardeşlerimizle buluşturma şansı yakaladık.

13 Ekim tarihinde düzenlenen kültür ve tanıtım organizasyonunda ise Azerbeycan iş insanları ile KKTC sektör temsilcileri bir araya gelerek çok yararlı temaslar gerçekleştirdiler. Yapılan bu görüşmelerin bazıları iş anlaşması ile sonuçlanmıştır.

Başarı ile geçen tanıtım görüşmeleri sonrasında Azerbeycan Cumhurbaşkanı Sayın Aliyev’in KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’la resmi bir kabulde bir araya gelmesi, seyahat boyunca gerek cumhurbaşkanımıza gerekse Başbakanımıza ve nihayetinde de tüm heyete gösterilen ilgi, tarihten gelen kardeşlik bağlarımıza uygun, hatta bunun da ötesindeki bir sevgi ve saygı açık göstergesi olmuştur.

Yapılan tüm resmi ve iş görüşmelerinin iki ülkenin tarihten gelen bağlarının daha da güçlenmesi ve ticari ilişkilerin gelişmesinde büyük bir rol alacağına inancımız tamdır.

Kıbrıs Türk iş insanları olarak inanıyoruz ki ezber bozan bu ziyaret iş insanlarımızın dünya ile entegre olması adına atılan büyük bir adım olarak tarihteki yerini alacaktır.

Kıbrıs Türk iş insanları dünya ile entegre olma arzusundadır, bu isteğine olumlu karşılık veren Azerbeycan Devletine ve Devlet Başkanı Sayın Aliyev’e teşekkürlerimizi sunarız.

Bu ilk adım ve ziyaretin, yakın gelecekte artacak karşılıklı görüşmelerle derin işbirliğine dönüşerek artarak devam edeceği bilgisini kamuoyu ile paylaşırız.

ETKİNLİĞE KATILAN TÜM SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ