Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi Kararları

Sayın Üyemiz,

Sağlık Bakanlığı Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesinin almış olduğu tedbir kararları Resmi Gazete’de yayımlanmıştır. Buna göre öne çıkan kararlar aşağıdaki gibidir;

1. Girne ilçesinin 27 Ocak 2021 saat: 00:01 ‘den 10 Şubat 2021 saat:23:59’a kadar ve Lefkoşa ilçesinin 27 Ocak 2021 saat: 00:01 ‘ den 03 Şubat 2021 saat:23:59’a kadar aşağıda belirtilenler dışında kalan tüm faaliyet ve işyerlerinin kapatılmasına/ durdurulmasına karar verilmiştir.

Belirtilen ilçelerde açık kalacak hizmetler;

– Eczane, benzin istasyonu, fırın, kasap, market (temel gıda ve temizlik malzemeleri haricinde market içinde bulunan oyun salonları, kafe,restoran, konfeksiyon gibi yerler kapalı olacaktır) gibi temel ihtiyaçların karşılanması çerçevesinde hizmet veren işletmeler ve bunların tedarikçileri.

– Restoranların sadece paket servis hizmetleri.

– TÜK’ün yem ve arpa satışı, yem fabrikaları ve yem tedarikçileri, un fabrikaları, Süt Kurumu ve süt işleyen imalathaneler.

– Oto araç kurtarma, İnternet servis sağlayıcılarının acil arıza hizmetleri.

– Özel güvenlik hizmeti veren firmalar.

– Su üreticileri, dağıtıcıları ve satıcıları.

– Hayvancılık, tarım, inşaat, gıda ve bu sektörlere ait ihtiyaç tedarikçileri.

2. Girne ve Lefkoşa ilçelerine diğer ilçelerden giriş çıkışların durdurulmuştur. Bu süreçte Girne ve Lefkoşa ilçelerinde ikamet eden polis, sağlık, itfaiye, sivil havacılık, matbaacılar, elektrik kurumu, belediyeler, bankalar ve muhasebeciler, sarı basın kartı sahibi ve/veya basın çalışanlarının hizmetlerine devam edeceği nedenle belgelemeleri koşulu ile giriş çıkışlarını sürdürebileceklerdir.

3. Lefkoşa ve Girne ilçelerinde tam gün sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Bu ilçeler dışındaki ilçelerde sokağa çıkma yasağı gece saat:20:00’den itibaren başlayacak.

4. Kişiler temel ihtiyaçlarını gidermek için en yakın market, manav, kasap, eczane gibi işletmelerden yararlanabilecek.

5. Market, kasap ve manav 06.00 – 20.00 saatler arasında, paket servisler 06.00 -24.00 saatleri arasında çalışacak.

Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesinin kararlarının tümü için lütfen tıklayınız.

Bilginize sunulur.

Saygılarımızla,

İzzet Adiloğlu
Ticaret Geliştirme Uzmanı