“Çarpık yapı sürsün diye, toplum batırılamaz”

KTTO Tarım Bakanı’nın Açıklamalarına Tepki Gösterdi

“Çarpık yapı sürsün diye, toplum batırılamaz” 

Kıbrıs Türk Ticaret Odası, Tarım Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nun Toprak Ürünleri Kurumu’nu kurtarmak bahanesiyle yeni vergi konulması konusundaki açıklamalarına tepki göstererek “TÜK batmasın, çarpık yapılar sürsün diye toplum batırılamaz” açıklamasında bulundu. 

Kurtarılmak istenen köhnemiş düzen

Oda açıklamasında küçülerek denetleyici bir rol oynaması planlanan Kurum için yeni vergiler konulmasının akla ve mantığa uymadığı, kurtarılmak istenenenin aslında köhnemiş düzen olduğu savunuldu.  “Yıllardır devam eden popülizm, partizanlık ve plansızlık yüzünden sürdürülemeyen bir ekonomik yapı içinde debelendiğimiz ısrarla unutturulmaya çalışılıyor” denilen açıklamada “kurtarmak istediğiniz kendi siyasi geleceğiniz mi, toplumun geleceği mi?” sorusu soruldu.

Açıklamada, “Kimin ne kadar tarım ve yem ürünü alacağına veya satacağına karar verme yetkisini elinden bırakmamak için halkın üzerinde TÜK kamburunu büyütenler, yıllardır oluşan zarar için hesap vereceklerine, aslında toplumun bir değeri kurtulsun diye fedakarlık gerekiyor algısını yaratarak, düzenin devamına çalışıyorlar” denildi. Oda açıklamasında “kurtarılması gereken TÜK kamburu değil; verimliliktir, ekonomik geleceğimizdir, adalettir” vurgusu yapıldı.

Eski politikada ısrar edenler görevi bıraksın

“Devletin yapması gereken başta tarım ürünleri olmak üzere ticaretin üzerindeki tekelci uygulamaları kaldıran, rekabetin önünü açan gerekli hukuki altyapıyı oluşturmaktır” denilen açıklamada, “Tarım Bakanı dün yaptığı açıklamalarla ekonomimizin ihtiyaç duyduğu modern ve sürdürülebilir tarım politikalarını hayata geçiremeyeceğini kanıtlamıştır. Eski politikada ısrar yerine görevi bırakması toplumun yararına olacaktır.