Covid-19 Düzenlemeleri

Sayın Üyemiz,

Covid-19 önlemlerine ilişkin yeni düzenlemeler Resmi Gazete’de yayımlanmıştır.

Buna göre öne çıkan hususlar özetle aşağıdaki gibidir;

Sokağa çıkma yasağı KKTC’deki tüm ilçe ve ilçelere bağlı yerleşim yerlerinde 10 Şubat 2021 saat 23.59’a kadar devam edecek.

Sokağa çıkmak amacıyla alınacak olan izinlerde izin belgelerinde kişilerin ikamet/görev yerlerinin adreslerinin de bulunması gereklidir.

Bu süreç içinde faaliyetine izin verilen yerler, işletmeler, sektörler ve hizmetler:

 – Eczane, benzin istasyonu, fırın, manav, kasap, market gibi temel ihtiyaçların karşılanması çerçevesinde hizmet veren işletmeler ve bunların tedarikçileri, 06:00 ile 19:00 saatleri arasında açık kalabileceklerdir. (Eczane, fırın ve benzin istasyonları tüm gün çalışacak) Ancak belirtilen iş kollarında çalışanlar haftalık olarak PCR testlerini yenileyerek kaymakamlıklardan izin alacaklar ve belgeleyeceklerdir.

– 06:00-23:00 saatleri arasında restoranların sadece paket servisleri açık kalabilecektir. Ancak belirtilen iş kollarında çalışanlar haftalık olarak PCR testlerini yenileyerek kaymakamlıklardan izin alacaklar ve belgeleyeceklerdir.

– Hayvancılık, tarım, gıda, zirai mücadele ve bu sektörlere ait ihtiyaç tedarikçileri.

– Maske ve kişisel koruyucu ekipman üreticileri.

– Su ve meşrubat üreticileri, dağıtıcıları ve satıcıları.

– Özel güvenlik hizmeti veren firmalar.

– Oto araç kurtarma, İnternet servis sağlayıcılarının acil arıza hizmetleri.

– TÜK’ün yem ve arpa satışı, yem fabrikaları ve yem tedarikçileri, un fabrikaları, Süt Kurumu ve süt işleyen imalathaneler.

Bu süreç içerisinde açık pazarlar kurulmayacak.

Yeşil Hat Tüzüğü kapsamında temassız ticaret yapan kişiler kaymakamlıklardan izin almaları kaydı ile karantina uygulaması olmaksızın ticaret yapabilecek.

Görevli, personel ve açık kalacak işletmelerde yapılacak olan PCR denetimleri 05 Şubat 2021 tarihinden itibaren başlayacaktır.

Düzenlemelerin tümü için lütfen tıklayınız.

Bilginize sunulur.

Saygılarımızla,

İzzet Adiloğlu
Ticaret Geliştirme Uzmanı