Covid-19 Kapanma Kararlarının Yeniden Düzenlenmesi Hakkında

Sayın Üyeniz,

Sağlık Bakanlığı Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi 4 Şubat 2021 tarihli kararlarını tadil etmiştir.

Yeniden düzenlenen kararlarda öne çıkan hususlar özetle aşağıdaki gibidir;

Açık olan yerler;

– Marketler, fırınlar, kasaplar, petrol istasyonları.

-Benzin istasyonu, manav, kasap/balıkçı, market gibi temel ihtiyaçların karşılanması çerçevesinde hizmet veren işletmeler 09:00 ile 17:00 saatleri arasında açık kalabilecekler. Marketlerde cafe, restoran, çocuk oyun alanları kapalı olacak.

– Fırınlar üretime ve satışa açık olup, sadece Pazar günleri üretim yapıp satış yapmayacaklar.

– Tedarikçiler.

– Gıda ve açık olması uygun görülen diğer işletme tedarikçileri, 17:00’dan sonra ertesi gün sabah saat 08:00’a kadar işletmeler ile istişare ederek tedarik yapabilecekler.

– Eczaneler, ecza depoları, medikal malzeme satıcıları, maske ve dezenfektan üreticileri.

– Eczacılar Birliği’nin önerileri doğrultusunda nüfusun kalabalık olduğu Lefkoşa, Girne ve Gazimağusa ilçe merkezlerinde bulunan toplam eczaneler iki gruba ayrılarak 08:00-15:30 saatleri arasında dönüşümlü olarak çalışacak. Üç ilçe merkezi dışında kalan bölgelerde faaliyet gösteren eczaneler normal çalışmalarına devam edecek. Ayrıca tüm ilçelerde saat 15:30’dan sonra hizmet verecek nöbetçi eczane sayısı Eczacılar Birliği tarafından düzenlenecek.

– Ecza depoları saat 11:00-15:00 arasında hizmet verebilecektir.

– Un fabrikaları, su fabrikaları, meşrubat üreticileri, süt ve süt ürünlerini işleyen kuruluşlar.

– Tüp gaz dolum ve dağıtım kuruluşları, özel güvenlik hizmetleri, internet servis sağlayıcılar.

– İthalatın ve ihracatın devamını sağlayan hizmetleri verecek kuruluşlar.

– Tarımsal ve hayvansal faaliyetler yürüten kuruluşlar, veterinerler, yem satıcıları, çiftçiler, seracılar, sebze toptancıları, narenciye kesim ve paketleme ekipleri, hayvancılar.

– Özel klinikler, özel laboratuvarlar, özel hastaneler, özel medya kuruluşları, özel üniversitelerin yurt hizmetleri.

– GSM ve iletişim hizmeti veren kuruluşlar ve internet servis operatörleri.

– Profesyonel Balıkçılar çalışmalarına devam edebilecek.

– Elzem ihtiyaçlar için açık olan işyerlerinde girişlerde ateş ölçümü yapılması, sosyal mesafe kuralına uyulması, bu işyerlerine metrekare ölçüsünde sosyal mesafeyi koruyacak şekilde düzen alınması, hijyen ve dezenfekte koşullarının hem işyerinin içinde hem de giriş ve çıkışlarda uygulanması zorunlu olup, bu tedbirleri almak ve uygulamak işverenin sorumluluğundadır.


Yeşil Hat Tüzüğü temassız ticaret
;

– Yeşil Hat Tüzüğü kapsamında temassız ticaret yapan kişilerin İlçe Emniyet Kurullarından (Kaymakamlıklardan) izin almaları kaydı ile karantina uygulaması olmaksızın ticaret yapmaları uygun görülmüştür.


İzinler
;

– Açık olan özel sektörlerde çalışacak personel işveren tarafından belirlenecek.

– İşveren tarafından belirlenen çalışan listeleri İlçe Emniyet Kurulları (Kaymakamlıklar) tarafından onaylanacak.

– Çalışanlar, işverenlerinin kendilerine vereceği, İlçe Emniyet Kurullarından (Kaymakamlıklardan) onaylı görev belgelerini yanlarında kimlikleri ile birlikte taşımak zorundadırlar.


İlçeler arası giriş çıkışlar
;

– İlçeler arası giriş çıkışlar durdurulmuştur.

– İlçeler arası görev yapan polis mensupları, sağlık çalışanları, ita amirleri tarafından görevlendirilmiş kamu görevlileri, sarı basın kartı sahibi ve/veya basın çalışanları, itfaiye çalışanları ve sivil havacılık hizmetleri görevlerine devam edecek.

– İlçe Emniyet Kurulları (Kaymakamlıklar) tarafından izinlendirilmiş özel sektör çalışanları da ilçeler arası görevlerine devam edebilecek.

 

Özel izinler;

– Yukarıdaki durumların haricinde doğabilecek zaruri ihtiyaçların karşılanması ve/veya giderilebilmesi amacıyla İlçe Emniyet Kurulları (Kaymakamlıklar) izin vermekte yetkili olacaktır.

 

Diğer kişiler;

– Kişiler, elzem ihtiyaçlarını ikametlerine en yakın işletmelerden karşılayacaklardır. Bu kurala uymayanlar Sokağa Çıkma Yasağını ihlal etmiş sayılacaklar ve haklarında cezai işlem uygulanacaktır.

 

Kararların tümü için lütfen tıklayınız.

 

Bilginize sunulur.

Saygılarımızla,

İzzet Adiloğlu
Ticaret Geliştirme Uzmanı