Covid-19 Önlemlerinin Denetlenmesi Gerekiyor

Covid-19 salgını nedeniyle uzun bir süreden beri dışa kapalı olarak yaşamaya çalışan Kıbrıs Türk halkı, bugünden itibaren yurt dışından gelenlere kapılarını karantinasız olarak açmış bulunuyor. Yeni koşullarda Covid-19 virüsünün KKTC’ye taşınması, hepimizin bildiği gibi, daha büyük bir olasılıktır. Bu virüsten korunmak için ülkemize girişte alınan önlemler kadar, yurt içinde yurttaşlarımızın ve işletmelerimizin alacağı önlemler de önem taşımaktadır. Bu açılım sonrasında, yurt içinde yaşam ve çalışma alanlarında alınan sağlık önlemlerinin daha bir titizlikle uygulanmasını gerekiyor.

Ne yazık ki gözlemlerimiz, gerek yurttaşlarımızın, gerekse işletmelerimizin ilan edilmiş sağlık önlemlerine yeterince uymadıkları şeklindedir. Bu önlemlerin uygulanıp uygulanmadığını denetleyen de bulunmamaktadır. Gelinen aşamada, yurt içinde yaşamımızı sürdürürken almamız gereken Covid-19 önlemlerinin hatırlanması, hatırlatılması ve bu önlemlere uyulmasını sağlayacak denetim mekanizmasının devreye konulması gerekmektedir.

Kıbrıs Türk Ticaret Odası, bütün üyelerini iş yerlerinde alınması gereken önlemleri hayata geçirmek konusunda kararlı olmaya; yurttaşlarımızı bu önlemlere gönüllü ve bilinçli bir şekilde uyum sağlamaya; devletimizi ise bu önlemlerin uygulanmasını denetleyecek etkili bir mekanizma oluşturmaya çağırmaktadır. Hepimiz biliyoruz ki, yeni bir kapanma süreci yaşamamamız ve Covid-19 ile ekonomik faaliyetlerimizi sürdürerek mücadele edebilmemiz, alacağımız önlemler ve bu önlemlere titizlikle uymamız sayesinde mümkün olacaktır.