Covid-19 Tedbir Kararları

Sayın Üyemiz

Sokağa çıkma yasağı ve Covid-19 tedbirleri yeniden düzenlenmiştir. Özetle mevcut düzenlemeler yapılan bazı değişikliklerle birlikte 22 Mart Pazartesi gününe kadar uzatılmıştır.

15 Mart 2021 Pazartesi tarihinden itibaren uygulamaya girecek değişiklikler özetle aşağıdaki gibidir;

  • Açık olan sektörler ve işletmeler için uygulanmakta olan hafta içi çalışma saati ve düzeni Cumartesi günleri için de geçerli olacak.
  • Pazar günü için uygulanan düzenleme aynı şekilde devam edecek. Pazar günü faaliyetlerine izin verilenler arasına tarım, hayvancılık ve bunlara bağlı sanayi işletmeleri de eklendi.
  • Yeşil Hat Tüzüğü kapsamında yapılan ticaret ara bölgede temassız teslim şartıyla sınırlı kalmaya devam edecek. Ancak, balıkçıların Güney Kıbrıs’a teslim etmek amacıyla saatlik geçiş yapmalarına izin verilecek. Bu bağlamda, balık satışı yapacak kişiler; son 7 gün içinde yapılmış negatif PCR test sonuçlarını ibraz etmesi ayrıca her geçişlerinde güzergahlarını sınır kapılarında bildirmeleri gerekecek.
  • Kahvehane, kıraathane, kafeterya ve lokallerin dış mekanları sosyal mesafe kurallarına uyulması kaydıyla açılabilecek. Bu amaçla görev yapan kişiler 15.03.2021 tarihine kadar taranarak PCR testleri yapılacak. Ancak belirtilen sektörlerde oyun oynatılmayacak (kağıt, okey vb.), varsa nargile kesinlikle kullandırılmayacaktır.
  • Otobüs ve minibüslere %50 kapasite ile yolcu almak şartıyla toplu ulaşım hizmeti verilebilecek.

Kararların tümü için lütfen tıklayınız.

Bilginize sunulur.

Saygılarımızla,

İzzet Adiloğlu
Ticaret Geliştirme Uzmanı