Covid-19 Tedbir Kararları

Sayın Üyemiz

Sokağa çıkma yasağı ve Sağlık Bakanlığı Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesinin Covid-19 tedbir kararları yeniden düzenlenmiştir. Özetle geçen hafta açıklanan ve uygulamada olan düzenlemeler yapılan bazı değişikliklerle birlikte 29 Mart Pazartesi gününe kadar uzatılmıştır.

Öne çıkan değişiklikler aşağıdaki gibidir;

– Açık olan sektörlerde çalışan kişilerin 7 günde bir olan PCR test yenileme koşulu, 14 günde bir PCR/antiijen testi olarak değiştirildi. Bununla birlikte 7 günde bir testlerini yineleyecek olan sektörler Sağlık Bakanlığı tarafından bildirilecek.

– Kapalı olan yerler kapsamından tiyatro, konser salonları, yüzme havuzları, kapalı spor salonları ve bet ofisleri çıkarıldı.

– Aksi bir karar üretilmemesi halinde 24.03.2021 tarihinde 1/3 kapalı alanlar açılabilecek.

– Restoranlar, pastane, kafeler ve meyhanelerde nargile kesinlikle kullanılmayacak.

– Kahvehane, kıraathane, kafeterya ve lokallerde oyun oynatılmayacak (kağıt, okey vb.), varsa nargile kesinlikle kullandırılmayacak.

– Çalışanlar taranarak bet ofisleri 24.3.2021 tarihinde açılabilecek. Bet ofislerinde yemek ve içmek kesinlikle yasak olacak.

– Çalışanların PCR testleri yapılarak kapalı spor salonları (fitness) 24.3.2021 tarihinde açılabilecek.

– 12 Nisan 2021 tarihinde 3 günlük kapalı otel turizmi başlayabilecek. Ancak bunun için bileklik uygulamasının ve denetiminin hayata geçmiş olması gerekecek. Geri kalan turizm sektörünün açılması takvimlendirilerek çalışmalar yapılacak.

Kararların tümü için lütfen tıklayınız.

Bilginize sunulur.

Saygılarımızla,

İzzet Adiloğlu
Ticaret Geliştirme Uzmanı