Covid-19 Tedbir Kararları

Sayın Üyemiz

Sokağa çıkma yasağı ve Sağlık Bakanlığı Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesinin Covid-19 tedbir kararları yeniden düzenlenmiştir. Özetle geçen hafta açıklanan ve uygulamada olan düzenlemeler yapılan bazı değişikliklerle birlikte 5 Nisan Pazartesi gününe kadar uzatılmıştır.

Öne çıkan bazı değişiklikler aşağıdaki gibidir;

Pazartesi – Cumartesi gece sokağa çıkma yasağının 21:00 olan başlama saati 22:00 olarak değiştirilmiştir. Pazar günü için tam gün olan sokağa çıkma yasağı ise aynı şekilde devam edecek.

Marketlerin, perakende ve mağazacılık hizmetlerinin, restoranların ve kapalı olarak belirtilmeyen tüm hizmetler / sektörlerin 20:00 olan kapanma saati, 21:00 olarak değiştirildi.

Mevcut uygulamada tedarik zinciri kapsamında raf düzenleme ve tanzim işlerinin çalışma saati ayrı şekilde düzenlenmişken, yeni kararla birlikte tedarik zinciri için tüm işlemler 08:00 – 21:00 saatleri arasında yapılacak.

Açık olan sektörlerde çalışan kişilerin 14 günde bir olan PCR test yenileme koşulu kaldırılarak, PCR testleri Sağlık Bakanlığı tarafından random (rastgele) gerçekleştirilecek. Bu uygulamadan kararlarda PCR test şartı belirtilenler hariç olacak.

Berber, kuaför, güzellik salonları ve dövme salonlarında görev yapan kişilerin 7 günde bir olan PCR test yenileme koşulu 14 günde bir olarak değiştirildi.

Mevcut uygulamada balıkçılar hariç Yeşil Hat Tüzüğü kapsamında sadece ara bölgede temassız ticarete izin veriliyordu. Alınan yeni kararla birlikte Yeşil Hat Tüzüğü kapsamında Güney Kıbrıs’ta ticaret yapan kişilerin ticaret ile ilgili resmi belgelerini ibraz etmeleri kaydı ile, günübirlik saat 21:00’a kadar karantina uygulaması olmaksızın ticaret yapabilecek. Ticaret yapacak kişilerin son 7 gün içinde negatif PCR testlerini ibraz etmeleri gerekecek.

Kararların tümü için lütfen tıklayınız.

Bilginize sunulur.

Saygılarımızla,

İzzet Adiloğlu
Ticaret Geliştirme Uzmanı