Covid-19 Tedbir Kararları

Sayın Üyemiz

Sokağa çıkma yasağı ve Sağlık Bakanlığı Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesinin Covid-19 tedbir kararları yeniden düzenlenmiştir. Özetle geçen hafta açıklanan ve uygulamada olan düzenlemeler tadil edilerek 19 Nisan Pazartesi gününe kadar uzatılmıştır.

Öne çıkan bazı değişiklikler aşağıdaki gibidir;

İnternet kafeler yeniden kapalı olan yerler kapsamına alınmıştır.

Sağlık Bakanlığı Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi, 13.04.2021 tarihine kadar ülkede görülen vaka sayılarının artarak devam etmesi halinde Cumartesi günlerinin de Pazar günleri gibi zaruri ihtiyaçların karşılanması haricinde sokağa çıkma yasağı kararının alınmasını önermiştir.

Buna bağlı olarak sektörlerin kapalı alanlarının üçte birinin kullandırılması uygulaması, ülkede görülen vaka sayılarına göre yapılacak yeniden değerlendirmeye göre ileriki tarihlerde kaldırılabilecek.

Berber, kuaför, güzellik salonları ve dövme stüdyolar/salonlarında görev yapan kişilerin 14 günde bir PCR test yenileme süresi 7 gün olarak değiştirildi. Bununla birlikte, 13.04.2021 tarihinden itibaren her 7 günde bir yenilenecek olan test antijen testi olarak belirtilmiştir.

Restoranlar, pastaneler, kafeler ve meyhaneler, kahvehaneler, kıraathaneler, kafeteryalar, lokaller ve bet ofislerinde görev yapan kişiler için 13.04.2021 tarihinden itibaren her 7 günde bir antijen testlerini yineleme şartı getirildi.

Bunların dışında olan yerler için PCR test düzenlemesindeki mevcut uygulama değişmemiştir. Diğer bir ifadeyle PCR testlerinin Sağlık Bakanlığı tarafından random gerçekleştirilmesine devam edilecek.

Kararların tümü için lütfen tıklayınız.

Bilginize sunulur.

Saygılarımızla,

İzzet Adiloğlu
Ticaret Geliştirme Uzmanı