EKO AVRASYA VE AYSİAD, KTTO’NI ZİYARETTE BULUNDU  

Eko Avrasya (Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği) ve  AYSİAD (Avrasya Yönetici Sanayici ve İş adamları Derneği) Kıbrıs Türk Ticaret Odası ile ilk önce  Golden Tulip’te gerçekleşen çalışma yemeğinde daha sonra KTTO Konferans Salonu’nda  bir araya geldi.

Ziyarette konuşma yapan KTTO Başkanı Turgay Deniz ‘Türkiyemizin çok değerli iş insanlarını bir kez daha aramızda görmekten dolayı çok mutlu ve heyecanlıyız’ dedi.

Deniz yaptığı konuşmasında;

‘Türkiye – KKTC ekonomik işbirliği toplantısı vesilesi ile sizleri aramızda görmekten çok büyük bir memnuniyet duymaktayız.  Bugün burada bizi ziyaret etmeniz, KKTC ile Türkiye arasındaki bağların gücünü göstermesi bakımından büyük önem taşımaktadır. Kıbrıslı Türkler, Ada üzerindeki var oluş mücadelesi boyunca en büyük desteği Türkiye’den almışlardır. Bugün, bu şartlarda devam ettirmekte olduğumuz mücadelenin destekçisi de yine Türkiye ve onun bir parçası olan sizin gibi kurumlar, arkadaşlarımız ve dostlarımızdır. Bu ziyaretiniz, bu birlikteliği göstermesi bakımından büyük önem taşımaktadır. Geldiğiniz için bir kez daha yürekten teşekkür ederiz, dedi.

Deniz, ‘Bu gibi ziyaretler, bu ziyaretlerde biraraya gelen iş insanlarımızın geliştireceği işbirlikleri bu mücadelenin başarı şansını artırmaktadır. Bu nedenle uzun bir süreden beri bu ziyaretleri yoğunlaştırmış bulunuyoruz. İş insanlarımızı biraraya getirme çabalarımız artmıştır. Kovid-19 salgını bile bize engel olamamıştır. Bugün bu anlamlı ziyaret ve gerçekleştirdiğimiz toplantılar da zaten bunu yeterince kanıtlamaktadır. Ziyaretiniz ve temaslarınız bizim için bu kadar önemli ve değerlidir.’  diyerek, Kıbrıs Türk Ticaret Odası olarak bu işbirliklerinin yolunu açmak için üzerlerine düşeni yapmaya devam edeceklerini belirtti.

AYSİAD Başkanı Mahmut Catlık yaptığı konuşmasında  ‘Asıl mücadelemiz beraberce yeni başlıyor. Son iki yıldır pandemi sürecininde devreye girmesiyle dünya yeniden şekilleniyor, pazar payı ülkelerin ekonomik durumları değişiyor. Devletler ve ekonomiyi oluşturan, yönlendiren en küçüğünden en büyüğüne kadar işletmeler; ortaya çıkan hiç kimsenin bilmediği sorunlarla mücadele etmek zorunda kalıyor ve ilk defa karşılaştıkları sorunlara çözüm yolları geliştirmeye çalışıyor.

Bu süreçte ise bizim rolümüz yaşanan ve yaşanabilecek sıkıntılarda çözümü beraber bulmak olacaktır. Özümüz bir,dilimiz bir, inancımız bir, tarihimiz bir,

Biz buraya Kıbrıs Türküyle kucaklaşmaya gönül köprüleri kurmaya geldik. Bu görüşmelerin sonunda el birliğiyle güç birliğiyle gönül birliğiyle dilde, kültürde işte birlik diyoruz. Birlikte yatırım yapalım, birlikte üretelim birbirimizi destekleyelim, beraber büyüyelim 21. yüzyılda ayakta kalmak yaşamak ekonomik güce bağlı ise beraberce bunları gerçekleştirelim. Denizli’mizin tüm imkanlarını, potansiyelini, pozitif yönlerini aktarmaktan ve sizleri de ileride ağırlamaktan AYSİAD’lılar olarak mutluluk duyacağız.’dedi.

EKO AVRASYA Başkanı Hikmet Eren ise yaptığı konuşmasında  KTTO Başkanı Turgay Deniz ve AYSİAD Başkanı Mahmut Catlık’ın KKTC’deki mevcut potansiyeli anlattığını bunlara bakılarak nasıl bir yol izlememiz gerektiğinin ortada olduğunu belirtti.

KKTC’nin bir eğitim ve turizm adası olduğunu bildiklerini fakat bundan sonra bir Bilişim adası da olması gerektiğini belirtti. Bilişim çağında olduğumuzu KKTC’nin de tüm  resmi kurumları  ile birlikte buna entegre olması gerektiğini de belirtirken, KKTC’nin bir huzur adası olduğunu ve bu şekilde  kalması gerektiğini de sözlerine ekledi

.

Yatırım Geliştirme Ajansı (YAGA) Direktörü Ebru Kaptan Sertoğlu da bir sunum gerçekleştirerek yatırım imkanları ve  süreçler hakkında bilgi verdi

 

Kıbrıs Türk Ticaret Odası