Ekonomik Örgütler Platformu’ndan Halkımıza Çağrı

Tüm dünya ile birlikte hem yaşayıp hem de öğrenirken mücadeleye devam ettiğimiz COVID-19 virüsü salgınıyla bugüne kadar yapılan mücadele sürecinde en ön safta büyük bir fedakarlıkla çalışan; halkı bilimin ışığında doğru yönlendiren Sağlık Bakanlığı ile personeline, Bilim Kurulu üyelerine ve bu sürede büyük bir özveriyle görev yapan güvenlik güçlerimize yürekten teşekkür ediyoruz.

Sivil Toplum Örgütlerimiz ve Çalışan Örgütleri de bu zor dönemde gösterdikleri dayanışma ve yapıcı tutum ve çabaları ile ayrıca takdiri hak etmektedirler.

Bu süreç içerisinde iş yerleri kapalı bulunan iş insanları ve esnafımız kapalı bulundukları 51 günlük sürede hiçbir gelirleri olmadan çalışanlarına sahip çıkmış; halk sağlığını ön plana alarak toplumsal dayanışmayı görev bilmiş ve virüsle mücadelenin bugüne kadar olan kısmında üzerine düşen görevi yerine getirmiştir.

Hep bunların ötesinde Kıbrıs Türk halkı kendine yaraşır bir şekilde ve büyük bir olgunlukla “her şeyin başı sağlık” diyerek alınan tedbirlere uymuş ve salgının daha fazla yayılmasını engellemiştir.

Tüm kesimlerin hayati, ekonomik ve sosyal fedakarlıkları sayesinde gerekli tedbirlerin alınmasıyla normalleşme sürecine adım atarak işe dönüş noktasına gelmiş bulunmaktayız.

Bu süreçte iş yerleri olarak Sağlık Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın ilan ettiği tedbirlerle çalışma koşullarına sadık kalarak mücadelenin bundan sonraki bölümünde de salgın karşısında üstün çıkmak sorumluluğumuz vardır.

Artan sağlık kapasitemiz ve doktorlarımızla sağlıkçılarımızın bu virüsle mücadelede edindiği tecrübe bu konuda bize güven vermektedir. Ekonomik Örgütler Platformu sağlık altyapısının güçlendirilmesinin de yakın takipçisi olmaya devam edecektir.

İnsanlığın bugün sahip olduğu tıbbi olanaklar ve diğer imkanlar ile bu mücadeleyi kazanacağına olan inancımız tamdır.

Ekonomik Örgütler Platformu olarak bu sürecin öncelikle en az can kaybı ve telafi edilebilir ekonomik kayıplar ile atlatılması için bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da elimizdeki imkanlar dahilinde her türlü katkıyı yapacağımızı duyurmak istiyoruz.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Saygılarımızla,

Kıbrıs Türk Ticaret Odası
Kıbrıs Türk Sanayi Odası
Kıbrıs Türk Otelciler Birliği
Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği