Ekonomik Örgütler Platformu’nun Koronavirüs önlemlerine ilişkin basın açıklaması

Bütün dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs (Covid-19) ile ilgili olarak küresel ölçekte yaşanan gelişmeler ve hükümetimiz tarafından alınan önlemler yakından izlenmektedir. Bu virüsün ülkemizde bir salgına neden olmaması için gerekli önlemlerin ulusal ve uluslararası ölçekte alınması, insan yaşamının korunması için bir gerekliliktir ve mutlaka anlayış ve soğukkanlılıkla karşılanmalıdır.
Koronavirüse karşı mücadele ve alınan önlemlerin ülke ekonomilerine, şirketlere ve çalışanlara ekonomik bedeller ödetmesi beklenmelidir. Salgının etkili olduğu ülkelerdeki ekonomik kayıpların bir trilyon dolar değerine ulaşabileceği belirtilmektedir. Bu olumsuz gelişmelerden elbette KKTC ekonomisi, şirketleri ve insanlarımız da etkilenecektir.
Gerek halk sağlığının, gerekse ekonomimizin bu virüs salgınından göreceği zararları en aza indirgemek ve bu salgını en az zararla atlatabilmek için bilinçli ve soğukkanlı bir kriz yönetimi uygulamak zorundayız. Bilimsel gerçeklerle ilgili olmayan ve panik halinde verilecek kararlar, hem ailelerimizin, hem devletimizin, hem de ekonomimizin telafisi mümkün olmayacak kayıplara uğramalarına neden olacaktır.
Ekonomik Örgütler Platformu, bu zor günlerin birlik ve dayanışma ile aşılacağına yürekten inanmaktadır. Örgütlerimiz, alınması gereken önlemlerle ilgili görüşlerini hükümetimiz ile paylaşacak; alınması gereken önlemler konusunda her türlü katkıyı yapacaktır. Konu ile ilgili temas ve girişimlerimiz ise aralıksız olarak devam edecektir.
Bütün yurttaşlarımızı, birlik ve beraberlik içinde, yardımlaşarak hareket etmeye, kendilerinin ve ailelerinin sağlığını ön planda tutarak aşırılıklardan kaçınmaya çağırır; bu mücadeleyi başarı ile sürdüreceğimize olan inancımızı paylaşırız.

Kıbrıs Türk Ticaret Odası
Kıbrıs Türk Sanayi Odası
Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği
Kıbrıs Türk Otelciler Birliği