Elektrik tarifelerini yeniden düzenlemesi ile ilgili Basın Bildirisi

Elektrik tarifelerini yeniden düzenlemesi ile ilgili tartışmaların uzaması, iş dünyası tarafından hayret ve endişe ile izlenmektedir. Konu zam olunca “elini çabuk tutanlar”; ham petrol fiyatları aylarca önce düşüşe geçtiği halde bu düşüşü elektrik ve akaryakıt fiyatlarına yansıtmakta geç kalmayı bir kazanç sayıyorlar.

Kıbrıs Türk ekonomisi, ciddi sorunlarla karşı karşıyadır ve bunlardan biri de yüksek enerji fiyatlarıdır. Ekonomimizin, ham petrol fiyatlarında yaşanan düşüşten yararlanarak nefes almasına ihtiyacımız varken, tarifelerin yeniden düzenlenmesi tartışmalarının uzaması ve zaman kaybedilmesi kabul edilemezdir.

12 Haziran 2014’te varili 115 USD olan ham petrol fiyatı 19 Aralık 2014’te 57 USD’a kadar inmişse, bundan yararlanmak Kıbrıs Türk ekonomisinin, insanlarının ve hane halkının hakkıdır. Bu süreçte, Sayın Başbakan’ın ham petrol fiyatlarındaki düşüşü elektrik fiyatlarına daha etkili bir şekilde yansıtma gayretini elbette anlamlı buluyor ve destekliyoruz. Ne var ki, yeni tariflerin belirlenmesine kadar geçecek sürede elektrik bedellerini eski tarife üzerinden tahsil etme açıkgözlüğünü ve , KIBTEK’in mali durumu düzeltmek için yakıt maliyeti avantajını tüketicilerin sırtına yükleme gayretini kabul edemeyeceğimizi   tüm ilgililer ve kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz.