EMLAK VERGİSİNE %60’A VARAN FAHİŞ ZAM YAPILMASI KABUL EDİLEMEZ

Yeni yılın ilk günlerinden itibaren kamusal hizmetlere yapılan zamlar, emlak vergilerine yapılan fahiş artışlarla devam ettirilmiştir.
Emlak vergilerinin genel olarak düşük kaldığı yaygın bir kanaat olmakla birlikte, halkımızın Covid-19 salgınının yıkıcı etkileri ile boğuştuğu bir dönemde bu vergilere %60’a varan fahiş zamlar yapılması kabul edilemez bir davranıştır. Kaldı ki, çok sayıda emlakın kiralanamadığı veya kiralarının toplanamadığı bu ortamda yapılan emlak vergisi artışları mülk sahiplerini ciddi bir ödeme sorunu ile karşı karşıya bırakacak ve emlak vergisi ödemelerinin zamanında yapılmasını caydıracak niteliktedir.
Yeni yıl ile birlikte yükseltilen harç ve vergilerin, gelirini kendi emeği ve sermayesi ile oluşturmaya çalışan yurttaşlarımız tarafından da ödendiğini ve salgının bu yurttaşların gelirlerini büyük ölçüde erittiğini unutmuş görünmektedir. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin salgının yarattığı ekonomik yıkıma karşı kapsayıcı önlemler alması gerekirken kapanan işyerlerini ve işsiz kalan yurttaşlarımızı görmezlikten gelerek vergilere zam yapması ve hayatımızı daha da zorlaştırılması, toplumsal birliğimiz için ciddi bir tehdit oluşturmaktadır.
Şu da unutulmamalıdır ki  KKTC İstatistik Kurumu , 2020 yılı hayat pahalılığını %15.04 olarak açıklamıştır. Emlak vergisi artışının bunun üzerinde olması da kabul edilemez bir gerçektir.
Kıbrıs Türk Ticaret Odası olarak hükümeti, başta emlak vergisi artışı olmak üzere vergilere yaptığı zamları geri almaya, Türkiye Cumhuriyeti’nden sağlanan kaynağın salgının etkilediği özel sektör çalışanları ve iş yerlerini korumak için de kullanılmasını sağlayacak programlar geliştirmeye davet ediyor; bu konunun ısrarlı takipcisi olacağımızı kamuoyumuzla paylaşıyoruz.