EMO İthalat Denetimi Hakkında

Sayın Üyemiz,

Anımsanacağı üzere elektrikli taşınabilir ev ve el aletlerinin ülke standartlarına uygun fiş ile ithalatının gerçekleşmesi ve satışının denetlenmesi amacıyla Elektrik Mühendisleri Odası ile Odamız bir iş birliği protokolü imzalamıştı. Protokolde öngörülen yeni düzenleme 1 Mayıs 2020’den itibaren yürürlüğe girecekti.

Ancak bilindiği üzere, tüm dünyayı ve ülkemizi etkileyen Covid-19 salgını sebebiyle bu protokolün kapsamında olan işletmelerin de içinde bulunduğu birçok sektördeki işletmeler KKTC Bakanlar Kurulu kararı ile 13 Mart 2020 tarihinden itibaren kapatılmıştır. Bu durumdan dolayı Elektrik Mühendisleri Odası da söz konusu tarihten işletmelerin açılacağı tarihe kadar olan takvim gün miktarı iş birliği protokolünde belirtilen denetimlerin başlanacağı 1 Mayıs 2020 tarihine eklenmesine yönelik bir karar almıştır.

Elektrik Mühendisleri Odası aynı kararda ayrıca,  bu süreçte tüketicilerin mal ve can sağlığını korumak adına satıcıların daha önce verdikleri taahhütleri yerine getirme durumumun devam ettiğini ve müşteriye ürünü teslim etmeden önce 3 pinli fiş ile değiştirerek veya uygun dönüştürücü ile satmak zorunluluğunu hatırlatmaktadır.

Elektrik Mühendisleri Odasının ilgili kararı için lütfen tıklayınız.

27 Aralık 2019 tarihinde imzalanan iş birliği protokolü için lütfen tıklayınız.

Bilginize sunulur.

 

Saygılarımla,
İzzet Adiloğlu
Ticaret Geliştirme Uzmanı