Fikri Toros Antalya’da yatırımcılara çağrı yaptı:

“Kuzey Kıbrıs’a yatırım yapmanın tam sırası”

Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Fikri Toros bir grup iş insanının davetiyle gittiği Antalya’da KKTC’ye yatırım çağrısı yaptı.  Öncülüğünü haftalık toplantılara başkanlık eden Macaristan Fahri Konsolosu Bekir Bülent Özsoy’un yaptığı ve Antalya’nın önde gelen akademisyen, avukat ve iş insanlarının bir araya geldiği haftalık kahvaltılı toplantıların konuğu olan Fikri Toros, Kıbrıs görüşmelerinde gelinen aşamaya dikkat çekerek sektörler ve yatırım fırsatları hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Kıbrıs’ta tarihi bir dönemeçten geçildiğini belirterek çözüme hiç bu kadar yaklaşılmadığının altını çizen Fikri Toros; çözümle birlikte turizm, inşaat, ulaşım, denizcilik, hizmet sektörü, enerji ve daha birçok farklı alanda sayısız işbirliği fırsatı doğacağını dile getirdi. Çözümden önce başlatılacak yatırımların görüşme masasında Kıbrıs Türk tarafının da elini güçlendireceğini vurgulayan Toros, Kıbrıs’ta bulunacak bir çözümün yalnız Kıbrıs’a değil, başta Türkiye olmak üzere bölge ülkelerine de avantajlar sağlayacağını örnekler vererek anlattı.

Antalya-Kıbrıs arasında hızlı feribot seferleri başlatılmalı

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Davut Çetin ve Yönetim Kurulu üyeleri tarafından da kabul edilen KTTO Başkanı Fikri Toros ve beraberindeki heyet KKTC’deki fırsatlar ve yatırım iklimi hakkında detaylı bilgiler sundu. Çözüm sürecinin yarattığı fırsatlarla ilgili de Oda’nın görüşlerini aktaran KTTO Başkanı Fikri Toros; özellikle tarım, turizm, inşaat ve sanayi alanlarında Antalyalı iş insanlarıyla KKTC’deki iş insanları arasında karşılıklı işbirliği imkanları olduğunu kaydetti.

Antalya ve Kıbrıs arasında hızlı feribot seferlerinin başlatılmasının gerek çözüm öncesinde gerekse çözümün ardından turizm alanında çok büyük bir sinerji yaratacağını ifade eden Toros, bu konuda yapılacak erken bir yatırımın getirisinin de büyük olacağını vurguladı.

Antalya’daki temasları sırasında KTTO Başkanı Fikri Toros’a, Oda Genel Sekreteri Aysun Önet İleri ve KKTC’nin Antalya’daki Temsilcisi Münir Korman eşlik ettiler.