İş dünyası ile üniversite sektörü arasında diyalog/işbirliği artırılacak

Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Fikri Toros ve beraberindeki Yönetim Kurulu üyeleri tarafından DAÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Necdet Osam’a ziyarette bulunularak iş dünyası ile üniversite sektörü arasında diyalog ve işbirliğinin geliştirilmesi yönünde adım atıldı.

KTTO Başkanı Fikri Toros, ülkemizdeki lokomotif sektörlerin başında yer alan üniversite  sektörünün mevcut durumunu daha iyi gözlemleyebilmek amacıyla başlattıkları üniversite ziyaretleri neticesinde mevcut sıkıntıların aşılmasına ve sektörün güçlenmesine katkı sağlamak amacında olduklarını dile getirdi. KTTO’nun ilk olarak Doğu Akdeniz Üniversitesi ile başlattığı ziyaretler, kısa süre içerisinde tüm üniversiteleri kapsayacak şekilde hayata geçirilecek.

Ara bölgede iki toplumlu üniversite

Ziyaretin oldukça verimli geçtiğini belirten KTTO Başkanı Fikri Toros, görüşme sırasında DAÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Necdet Osam tarafından dile getirilen, ara bölgede iki toplumlu bir üniversite kurulması fikrini büyük heyecanla karşıladıklarını vurguladı. Özellikle insan hakları, tarih, dil, edebiyat ve din konularında dersler verecek bir yapının ara bölgede kurulmasının iki toplumun yakınlaşması açısından büyük önem taşıması konusunda Prof. Dr. Osam ile aynı görüşte olduklarını ifade eden Fikri Toros, sözkonusu fikrin hayata geçmesine dair KTTO olarak destek verme arzusunda olduklarını söyledi.

KTTO Başkanı Toros, ülke ekonomisinde büyümeyi hedefleyerek çıktıkları yolda, üniversite sektörünün diğer paydaşlarını da ziyaret edip görüşlerini almanın elzem olduğuna dikkat çekerek, bu vesile ile başlatmış oldukları temas ve çabalarına devam edeceklerini dile getirdi.