İş İstihdamını Koruma ve Yaratma Destek Paketi- I. Aşama

Sayın Üyemiz,

Kıbrıs Türk Ticaret Odası’nın da iş birliği ile yönetilecek olan Avrupa Birliği finansmanlı ‘İş İstihdamını Koruma ve Yaratma Destek Paketi’ AB İnovatif Girişimcilik ve Diyalog Projesi kapsamında Northern Ireland-Cooperation Overseas (NI-CO) tarafından açıklanmıştır.

İki aşamalı Destek Paketi’nin I. Aşaması için başvuru süreci 25 Şubat 2021’de başlayacaktır. Birinci aşamanın öncelikli hedefi, yaklaşık 1.000 işletmede istihdamın korunması ve/veya yaratılmasıdır. Bu kapsam içerisinde, sanayi, imalat ve işletmeden işletmeye hizmet sektörlerinde 6 ila 10 çalışanı olan ve kriterlere uygun yaklaşık 1000 KOBİ’ye 1,500 Euro destek sağlanacaktır.

Her başvuru sahibinin yerine getirmesi gereken temel kriterler aşağıdaki şekilde tanımlanmıştır:

 1. Gerçek kişi / tüzel kişi olmak
 2. Kıbrıs’ın kuzey kesiminde kurulmuş olmak
 3. Limited Şirket olması durumunda; Direktörlerden en az birinin Kıbrıs Türk kimlik kartına sahip olması veya Şahıs işletmesi olması durumunda; işveren Kıbrıs Türk kimlik kartı sahibi olması
 4. Toplam istihdam edilen kişi sayısının (işletme direktörleri de dahil olmak üzere) 6 ile 10 arasında olması
 5. Ocak 2019’da veya öncesinde faaliyette olmak
 6. Başvuru tarihinde Kıbrıs Türk Sanayi Odası (KTSO), Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) veya Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası’nın (KTEZO) halihazırda üyesi olmak

Başvurular 25 Şubat 2021 ile 18 Mart 2021 tarihleri arasında (Kıbrıs saatiyle 15:00’e kadar) www.isdestek.eu adresinde bulunan Online Başvuru Formu doldurularak kabul edilecektir.

Online Başvuru Formu doldurulurken birlikte yüklenmesi gereken destekleyici belgeler:

 1. Kıbrıs Türk kimlik kartının taranmış görüntüsü – kimliğinizin her iki yüzünü de tarayarak yüklemeniz gerektiğini lütfen unutmayınız.
 2. Yükümlü Kayıt Belgesi
 3. Şirket Onay Belgeleri (sadece limited şirketler ve ortaklıklar için)
 4. Bankadan alınan ve aktif Euro hesabına ait hesap adını, banka adını ve IBAN veya UBAN numarasını gösteren resmi yazı – şahıs şirketi olması durumunda Direktörün/işverenin banka hesap bilgileri; veya limited şirket/ortaklık ise işletmeye ait banka hesap bilgileri sunulmalıdır.
 5. Üyesi olduğunuz Oda’dan güncel üyelik belgesi
 6. 2019 ve 2020’a ait resmi bilanço/kâr-zarar tablosu ve/veya KDV beyannameleri

I. Aşama Başvuru Rehberi için lütfen tıklayınız.

Destek Paketinin gerekli başvuru belgelerine ilişkin daha fazla bilgi için lütfen tıklayınız.

Destek Paketine ilişkin soru ve cevaplar için lütfen tıklayınız.

Bilgilerinize sunulur.

Destek Paketine ilişkin soruları olan üyelerimizin İş Geliştirme Uzmanı Alara Ataç’a alaraatac@ktto.net e-posta adresinden ulaşmaları rica olunur.

Saygılarımla,
Alara Ataç
İş Geliştirme Uzmanı