İtalyan BüyükelçiGuido Cerboni, KTTO’yu ziyaret edip, Oda Başkanı Günay Çerkez’le görüştü

Çerkez: “Çözüm için fırsat penceresi açıldı”
 
Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) Başkanı Günay Çerkez, bölgede son dönemde yaşanan gelişmelere bakıldığında,Kıbrıs sorunun çözümüyönünde bir fırsat penceresi açıldığını söyledi. 
 
İtalyan büyükelçi Guido Cerboni, bugün KTTO’yu ziyaret ederek, Oda Başkanı Günay Çerkez’le görüştü.
Çerkez, özelde Türkiye genelde bölgede yaşanan gelişmelere dikkat çekerek, Kıbrıs’ın bu durumdan faydalanabileceği görüşünü dile getirdi.
Çerkez, böylesi bir dönemde Kıbrıs sorununu çözülüp adanın bir bütün olarak bu değişmede yer almasının önemine işaret etti. Bölge ülkelerinden adaya yatırım olanaklarının artabileceğini dile getiren Çerkez, bu fırsatların kaçırılmaması gerektiğini dile getrdi.
 
“Doğalgazın Türkiye üzerinden taşınması hem ekonomik hem de fayda sağlar”
 
Doğu Akdeniz’de bulunan hidrokarbon yataklarının çözümde bir katalizör rol oynayabileceğini ifade eden Çerkez, gazın Türkiye üzerinden taşınması gibi projelerle adadaki tarafların bundan fayda sağlayabileceğini belirtti. Oda Başkanı Günay Çerkez, Güney Kıbrıs’taki krizden dolayı üzüntü duyduklarını aktararak, krizle ile ilgili ilk kez uygulanan modelin düzgün çalışan binlerce Rum işletme için adil olmadığını ve krizi daha da büyüteceğini kaydetti.