Faaliyetlerimiz

COVID – 19 VE KADININ EKONOMİDEKİ YERİ’ KONULU WEBİNAR GERÇEKLEŞTİ.

KTTO Kadın Girişimciler Konseyi tarafından organize edilen “COVID – 19 ve Kadının Ekonomideki Yeri” konulu webinar 5 Mart 2021 Cuma günü (yarın) saat 18:00’da  gerçekleşmiştir.

Açılış konuşmasını Konsey Başkanı Meryem Çerkez Gürtunç’un gerçekleştirmiştir. webinarda ilk konuşmacı DAÜ Ekonomi Bölümü Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Fatma Güven Lisaniler kadının ekonomideki yeri ve Covid-19’un kadın istihdamı üzerindeki etkileri hakkında sunumunu yer almıştır. Ardından YAGA Direktörü Ebru Kaptan girişimcilik ve kadınların kümelenmesi ile alakalı konuşmasını yapmıştır. Etkinlik Kıbrıs Türk Ticaret Odası, Kadın Girişimciler Konseyi ve Ekonomi Gazetesi Facebook sayfalarından canlı yayınlanmıştır.

‘COVID – 19 ve Kadının Ekonomideki Yeri’ konulu webinarın ayrıntılı videosunu Kıbrıs Türk Ticaret Odası, KTTO Kadın Girişimciler Konseyi ve Ekonomi Gazetesi Facebook sayfalarından izleyebilirsiniz.


DEĞER KATAN KADIN GİRİŞİMCİLER TOPLANTISI

TOBB Kadın Girişimciler Kurulu ile KTTO Kadın Girişimciler Konseyi arasında 7 Mayıs 2021 tarihinde tanışma toplantısı gerçekleştirilmiştir. Bu toplantı ile iki kurum aradında işbirliği için ilk adım atılmıştır. TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Sayın Nurten Öztürk konseyimize desteklerini bildirmiştir.


AB KOORDİNASYON OFİSİ ZİYARETİ

24 Mayıs 2021 tarihinde KTTO Genç Girişimciler Konseyi başkanı Mustafa Erk, KTTO Kadın Girişimciler Konseyi (KGK) başkanı Meryem Çerkez Gürtunç,  KGK üyeleri Didem Erel, Esra Ercantan Yetkili ve Tüge Dolmacı ile  AB Koordinasyon Ofisi Başkanı Burcu Barın ve Proje Koordinatörü Gizem Çeliker ile istişarelerde bulundu .


YAGA ZİYARETİ

25 Mayıs 2021 tarihinde KTTO Kadın Girişimciler Konseyi (KGK) başkanı Meryem Çerkez Gürtunç,  KGK üyeleri Nilay Nizam Paralik, Eda Kervanlı, Faika Öznaçar ile KTTO Genç Girişimciler Konseyi başkanı Mustafa Erk, YAGA Direktörü Ebru Kaptan Sertoğlu ile istişarelerde bulundu.


KONSEY ÇALIŞTAYI

KTTO Kadın Girişimciler Konseyi Başkanı Meryem Çerkez Gürtunç, konsey üyeleri Didem Erel, Nilay Nizam Paralik, Eda Kervanlı, Tüge Dolmacı, İnanç Özbirim, Faika Öznaçar, Selen Poyrazlı ve Melis Erhun ile KTTO Genel Sekreteri Aysun Önet İleri ve Ticaret Geliştirme Uzmanı Sonay Özmen’in katılımlarıyla 10 Haziran 2021 tarihinde çalıştay  gerçekleştirilmiştir.


KTÜKD TARAFINDAN DÜZENLENEN VE MİLLİ EĞİTİM VE KÜLTÜR BAKANI SN OLGUN AMCAOĞLU’NUN TEŞRİFLERİ İLE GERÇEKLEŞEN, ‘KADIN ESERLERİ KÜTÜPHANESİ DEVİR TÖRENİ

KTÜKD tarafından düzenlenen ve Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Sn Olgun Amcaoğlu’nun teşrifleri ile gerçekleşen, ‘Kadın Eserleri Kütüphanesi Devir Törenine konsey başkanımız Meryem Çerkez Gürtunç ve üyemiz Nilay Nizam Paralik katılım sağladı.

Kıbrıs Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği tarafından düzenlenen 20 yıla yakın bir süredir  dernek binasında ev sahipliği yaptığı , 1500’e yaklaşan bir koleksiyondan oluşan ve dönemin Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan’ın eşi Nane Maria Annan’ın da ziyaret edip övgülerini kazanan  dünyanın çeşitli yerlerindeki  kadın yazarların yanısıra Kıbrıslı kadın yazar ve araştırmalarını da kapsayan “Kadın Eserleri Kütüphanesini” mefruşatıyla birlikte  Milli Kütüphaneye devretti.  Kitapların araştırmacıların ve halkın kaynaklara daha kolay ulaşımını sağlamak için Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Kültür Dairesi ve Kıbrıs Türk Kütüphaneciler Derneği ile  yapılan bir protokolle Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Olgun Amcaoğlu’nun katılımıyla gerçekleşen törenle devretti.


NICO INOVATİF GİRİŞİMCİLİK VE DİYALOG PROJESİ TOPLANTISI

NICO Inovatif Girişimcilik ve Diyalog Projesi Misafir Girişimcileri Patricia Devine ve  David Bradshaw  ile KTTO Kadın Girişimciler Konseyi Başkanı Meryem Çerkez Gürtunç ve KTTO Genç Girişimciler Konseyi Başkanı Mustafa Erk ile online toplantı gerçekleştirilmiştir. Gelecek proje fikirleri ile alakalı fikir alışverişlerinde bulunulan toplantıda Ticaret Geliştirme Uzmanı Sonay Özmen ve İş Geliştirme Uzmanı Alara Ataç da katılım sağlamıştır.


TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİ EĞİTİMİ

Kadından Yaşama Destek Derneği’nden Av. Mine Atlı KTTO Kadın Girişimciler Konseyi başkan ve üyelerine Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Eğitimi verdi.


TOBB KADIN GİRİŞİMCİLER KURULU İLE İSTİŞARE TOPLANTISI

KTTO Kadın Girişimciler Konseyi ile TOBB Kadın Girişimciler Kurulu İstişare toplantısı gerçekleştirildi.

 

NICO INOVATİF GİRİŞİMCİLİK VE DİYALOG PROJESİ TOPLANTISI

NICO Inovatif Girişimcilik Projesi Misafir Girişimcisi, Patricia Devine, İnovatif Girişimcilik projesi koordinatörü Melike Kalkan, iş danışmanı Mustafa Erk ile KTTO Kadın Girişimciler Konseyi Başkanı Meryem Çerkez Gürtunç, Konsey üyeleri Olgu Afşaroğlu ve Tüge Dolmacı  görüşmelerde bulunarak gelecek proje fikirleri ile alakalı fikir alışverişlerinde bulundu.

 

KIBRIS TÜRK TİCARET ODASI KADIN GİRİŞİMCİLER KONSEYİ(KTTO KGK) İLE TÜRKİYE ODALAR VE BORSALAR BİRLİĞİ KADIN GİRİŞİMCİLER KURULU(TOBB KGK) ARASINDA KADIN GİRİŞİMCİLER İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ

Kıbrıs Türk Ticaret Odası Kadın Girişimciler Konseyi(KTTO KGK) ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Kadın Girişimciler Kurulu(TOBB KGK) arasında 7 Kasım 2021 tarihinde Kadın Girişimciler İşbirliği Protokolü imzalandı. Protokole KTTO KGK Başkanı Meryem Çerkez Gürtunç ile TOBB KGK Başkanı Nurten Öztürk imza koydu.  Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve KTTO Başkanı Turgay Deniz’in de katılımları ile gerçekleşen imza töreni Acapulco Resort Convention ve Spa Hotel’de yer aldı.

 

STARTUPS4PEACE PİTCHİNG BATTLE VE SME WEEK LAUNCH ETKİNLİĞİ

Kasım ayında Girişimcilik programlarına desteklerimizi sürdürmeye devam ettik. 12 Kasım akşamı Startups4Peace Pitching Battle ve SME Week Launch etkinliği gerçekleşti. KTTO KGK Başkanımız Meryem Çerkez Gürtunç jüri üyesi olarak katılım gösterdi.

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen İnovatif Girişimcilik / Innovative Entrepreneurship  Finlandiya Büyük Elçiliği ile ortak finanse edilen, CYENS Centre of Excellence tarafından desteklenen KTTO ve Cyprus Chamber of Industry and Commerce’ın da partner olduğu, heyecan verici bir yarışma. Kazanan eş birinciler Finlandiya’da gerçekleşecen en büyük start-up etkinliklerinden SLUSH’a katılım ödülü aldılar.

 

LEFKOŞA TÜRK BELEDİYESİ (LTB) TOPLUM ÇALIŞMALARI ŞUBESİ İLE TOPLANTI

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü vesilesi ile Kıbrıs Türk Ticaret Odası Kadın Girişimciler Konseyi (KTTO KGK) ve Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Toplum Çalışmaları Şubesi; kadınların ekonomik bağımsızlığını kazanması, ekonomik olarak güçlendirilmesi amacıyla eğitim, donanım ve iş bulma desteği sağlanması konusunda işbirliği yapma yönünde mutabakata vardı. KTTO KGK’nın gerek doğrudan gerekse iş birliği halinde bulunduğu kurum/kuruluşlardan destek alarak LTB Kadın Sığınma Evi’nde bulunan veya şiddete maruz kalan kadınların eğitim, bilgi ve beceri düzeyleri esas alınarak kişiye özel eğitim ve donanım planlarının hazırlanması ve hayata geçirilmesi yanında iş bulma desteği de sağlanması amaçlanıyor.

 

SAYIN SİBEL TATAR’A NEZAKET ZİYARETİ

KTTO Kadın Girişimciler Konseyi başkan ve üyeleri, Sayın Sibel Tatar’a nezaket ziyaretinde bulunmuştur. Kadının ekonomiye katılımı ve kadın girişimcilik üzerine sohbet edildi, projeler konuşuldu.

 

CREDİT WEST BANK TOPLANTISI

KTTO Kadın Girişimciler Konseyi ile Credit West Bank toplantı gerçekleştirmiştir. Toplantıya KTTO Kadın Girişimciler Konseyi Başkanı Meryem Çerkez Gürtunç, Konsey üyeleri Nilay Nizam Paralik, Tüge Dolmacı, Eda Kervanlı ve İş Geliştirme Sorumlulsu Sonay Özmen katılım sağlamıştır. Creditwest Bank’tan ise Creditwest Bank Genel Müdürü Mazher Zaheer, Genel Müdür Yardımcısı Şahin Pekel, Kurumsal İletişim Yönetmeni Çağla Akdoğdu, Alternatif Dağıtım Kanalları Yönetmeni Şerife Komut, Ticari Pazarlama Yönetmenleri Serap Dönmez ile Mehmet Sofular katıldı.  Toplantıda kadın girişimcilerin desteklenmesi için ölçülebilir ve sürdürülebilir projelerin hayata geçirilmesi ile alakalı istişarelerde bulunuldu.

 

CTP (Cumhuriyetçi Türk Partisi) Ziyareti

CTP (Cumhuriyetçi Türk Partisi) Genel Başkanı Tufan Erhürman beraberindeki heyetle Kıbrıs Türk Ticaret Odası Kadın Girişimciler Konseyi’ni ziyarette bulundu. Konsey Başkanı Meryem Çerkez Gürtunç’a KGK Üyesi Eda Kervanlı, Tüge Dolmacı, İş Geliştirme Bölüm Sorumlusu Sonay Özmen ve  İş Geliştirme Uzmanı Alara Ataç eşlik etti.

 

HP (Halkın Partisi) Ziyareti

HP (Halkın Partisi) Kadın Milletvekili adayları Kıbrıs Türk Ticaret Odası Kadın Girişimci Konseyi’ni ziyarette bulundu. Konsey Başkanı Meryem Çerkez Gürtunç’a KGK Üyesi Tanem Ertanın, Nilay Nizam Paralik,Eda Kervanlı Didem Erel ve İş Geliştirme Bölüm Sorumlusu Sonay Özmen  eşlik etti.

 

KTTO KADIN GİRİŞİMCİLER KONSEYİ İLE LEFKOŞA TÜRK BELEDİYESİ İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ

KTTO Kadın Girişimciler Konseyi ile Lefkoşa Türk Belediyesi işbirliği protokolü 26 Ocak 2022 tarihinde imzalandı.

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) ev sahipliğinde LTB Başkanı Mehmet Harmancı ve Kıbrıs Türk Ticaret Odası Kadın Girişimciler Konseyi (KTTO KGK)  Başkanı Meryem Çerkez Gürtunç işbirliği protokolüne imza koymuştur.

Söz konusu iş birliği protokolüne LTB Başkanı Mehmet Harmancı, KTTO Kadın Girişimciler Konseyi Başkanı Meryem Çerkez Gürtunç, KTTO Yönetim Kurulu Üyesi Evren Günsel Erçelik, KGK üyeleri Didem Erel, Eda Kervanlı LTB Toplum Çalışmaları Şube Sorumlusu Sibel Taçay Demirpençe, Şiddete Karşı Yan Yana Proje Koordinatörü Ömür Yılmaz  katılım sağlamıştır.

KTTO Kadın Girişimciler Konseyi ve LTBToplum Çalışmaları Şubesi; kadınların ekonomik bağımsızlığını kazanması, ekonomik olarak güçlendirilmesi amacıyla eğitim, donanım ve iş bulma desteği sağlanması konusunda işbirliği yapma yönünde mutabakata varmıştır.