Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Fikri Toros Avrupa Birliği nezdindeki temaslarını tamamladı

Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) Başkanı Fikri Toros ve Güney Kıbrıs Ticaret ve Sanayi Odası (KEBE) Başkanı Phidias Pilides, Avrupa Parlamentosu (AP) milletvekillerinden Knut Fleckenstein, Artis Pabriks ve Takis Hadjigeorgiou ev sahipliğinde, 15 Eylül 2015 tarihinde AP’de gerçekleştirilen “Cyprus Reunification in the making: The role of the business communities” konulu etkinliğine katıldı. Brüksel ziyareti sırasında her iki oda başkanı dün Kıbrıs Türk Masası’nın bağlı bulunduğu AB Komisyonu Bölgesel Politika’dan sorumlu Komiser Corina Cretu ile bir araya geldi. KTTO Başkanı Toros ayrıca, AB Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker’in BM iyi niyet misyonu nezdindeki özel temsilcisi Pieter Van Nuffel ile de bir araya gelerek değerlendirmelerde bulundu.

KTTO ve KEBE işbirliğinde gerçekleştirilen çözüm sürecinde iş dünyasının rolü konulu etkinlikte, Bölünmüş Başkentin Hayalet Havalimanı belgeselinin gösterimini müteakip Litvanyalı Hristiyan Demokrat AP milletvekili Artis Pabriks’in moderatörlüğünde bir panel gerçekleştirildi. Etkinliğe, AP milletvekilleri,  Komisyon yetkilileri, AB nezdindeki daimi temsilcilik diplomatları, ticaret odaları, düşünce kuruluşu ve basın temsilcileri tarafından yoğun ilgi gösterildi.

Ev sahibi milletvekilleri yapmış oldukları konuşmalarda sorunun devamının kabul edilemez olduğu, çözüme ilişkin yakalanan olumlu momentumun iyi değerlendirilmesi gerektiği, açılan bu önemli fırsat penceresinde iş dünyasının önemli rol oynayabileceği ortak mesajını verdiler. İki Odanın vizyonu ve işbirliğini memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, AP’de bir araya gelip Kıbrıs sorununun kabul edilemez olduğu ve daha fazla gecikmeksizin çözümlenmesi gerektiği mesajını vermiş olmalarını tarihi bir gelişme olarak nitelendirdiler.

Panelde yaptıkları konuşmalarda Toros ve Pilides, iş dünyasının Kıbrıs çözüm sürecindeki rolü, ekonomik işbirliği ve uzlaşıya katkı sağlamak üzere ortaya koyulan çabaları, siyasi istikrara kavuşacak Ada’da yatırım fırsatları ve çözümün ekonomik faydalarına dikkat çektiler. Toros konuşmasında, hem kapsamlı çözüme giden yolda hem de çözümün sürdürülebilirliği için iki taraf arasındaki ekonomik farkın azaltılması için adımlar atılmasının hayati olduğunu, AB’nin buna katkı sağlamak için tüm gerekli enstrümanlara sahip olduğunu ifade etti. Toros, AB’nin atması gereken ilk adımlar arasında Kıbrıs Türk ekonomisinin çözüme ve AB’ye entegrasyona hazırlama çabalarını hızlandırmak ve doğrudan ticareti mümkün kılmak olduğunu belirtti. Toros, Kıbrıs Türk Toplumunun diğer AB üye ülkelerinin sahip olduğu ticaret rejiminden yararlanmasının, Kuzey Kıbrıs ekonomisinin kalkınmasına katkı sağlayacağını, ekonomik olarak daha güçlü bir Kıbrıs Türk Toplumunun çözüm ve ve çözümün sürdürülebilirliğine ancak olumlu katkı yapacağını belirtti.

Bölgesel Politika’dan Sorumlu Komiser Corina Cretu ile gerçekleştirilen görüşmede Cretu’ya iki Odanın vizyonu ve çabaları aktarılarak AB’nin bu çabaları desteklemesi talep edildi. Cretu, sivil toplumun süreçte oynayacağı rolün çok önemli olduğuna değinerek, bu çerçevede iş dünyasının önemli bir kesimini temsil eden Ticaret Odalarının işbirliği ve vizyonunu memnuniyetle karşıladığını ifade etti. Toros, ekonominin uzlaşı ve çözüm sürecindeki rolünün önemini vurgulayarak, YHT’nin kapsamının genişletilmesi, ticari araçlar ve işlenmiş ürünler ile ilgili beklemede olan konuların zaman kaybetmeksizin çözümlenmesinin ekonomik işbirliğine katkı sağlayacağını da aktardı. Kıbrıs Türk Toplumunun AB’ye uyum sürecinin hızlandırılmasının elzem olduğuna dikkat çeken Toros, iş dünyasının AB standartlarına getirilmesine yönelik çalışmaların önemli olduğuna, Oda Meclisimizde oluşturulan Komite’nin Kıbrıs Türk ekonomisini çözüm ve AB’ye hazırlamaya yönelik çalışmalarına teknik destek ve mali katkı talep etti.

Van Nuffel ile gerçekleştirilen görüşmede, Nuffel’ın başkanlığında kurulacak uyum komitesinin yapı ve işleyişi ile ilgili istişarede bulunuldu. Toros, Van Nuffel’a görevinde başarılar dileyerek, Kıbrıs Türk iş camiasının çözüm ve AB’ye hazırlanma sürecini çok yakından takip ettiğini ve oluşturulacak komitede etkin olmak istediklerini ifade etti.