Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Günay Çerkez, İsveç Büyükelçisi Klas Gierow’in Oda’ya ziyareti sırasında …

Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Günay Çerkez, İsveç Büyükelçisi Klas Gierow’in Oda’ya ziyareti sırasında, Akdeniz’deki hidrokarbon yataklarından çıkacak olan gazın Kıbrıs’ta bulunacak olan bir çözümde katalizör rolü oynayacağını söyledi ve çözümün bir an önce gerçekleşmesinin önemine işaret etti.

İsveç Büyükelçisi Klas Gierow, 22 Ocak 2014 Çarşamba günü Odamıza ziyarette bulundu. Ziyarette, Downer’in Güvenlik Konseyi’ne yapacağı bilgilendirmeyi herkesin merakla beklediğini söyleyen Gierow, liderler arasındaki ortak deklarasyon konusunda Çerkez’in görüşünü sordu. Çerkez, bu konunun bir an önce çözülüp adım atılmasının aciliyetine vurgu yaptı. Çerkez, Anastasiades’in seçildiği Şubat 2013 yılında beklentilerin çok yüksek olduğunu ama bu beklentilerin karşılanmadığını anlatarak, Anastasiades’in tıpkı Milli Konsey gibi bir yeni bir oluşum kurarak sürecin hızını ayarlama niyeti içinde olduğunun görüldüğünü söyledi.

Akdeniz’deki hidrokarbon yataklarından çıkacak olan gazın Kıbrıs’ta bulunacak olan bir çözümde katalizör rolü oynayacağını söyleyen ve çözümün bir an önce gerçekleşmesinin önemine işaret eden Çerkez, yapılan bütün değerlendirme ve araştırmaların gazın Türkiye üzerinden borularla taşınması seçeneğinin en mantıklı ve olası seçenek olduğunu gösterdiğini vurguladı.

Gierow da Çerkez’e katılarak Kıbrıs sorununun çözülmesiyle Kıbrıs ve Türkiye’yi ilgilendiren birçok sorunun da kendiliğinde ortadan kalkacağını söyledi. Anastasiades’in Londra LSE’de yaptığı konuşmayı hatırlatan Büyükelçi Anastasiades’in de sorunun bölgesel boyutuna işaret ettiğini söyledi. Gierow, hem siyasi sürecin hem de sivil toplumun bu yöndeki faaliyetlerinin önemine binaen toplumların çözüme hazırlanmasının önemini vurguladı.