Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) ve Türk Ekonomi Bankası (TEB) işbirliğinde II. Girişimcilik Zirvesi yapıldı.

Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) Başkan Yardımcısı Seda Yavaş, hantal yapıların girişimciliğin önünde engel olduğunu dile getirerek, Kıbrıs sorununun çözümüne hazırlık yapılması ve girişimcilerin önünü açacak önlemler alınması gerektiğini anlattı.
Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) ve Türk Ekonomi Bankası (TEB) işbirliğinde düzenlenen 2’nci Girişimcilik Zirvesi bugün Kıbrıs Türk Ticaret Odası Konferans Salonu’nda yüksek katılımda gerçekleştirildi. KTTO Başkan Yardımcısı Seda Yavaş ve TEB KKTC Bölge Alan Müdürü Tevfik Bülent Şatıroğlu’nun açılış
konuşmalarıyla başlayan etkinlikte, Toros Group of Companies Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Toros “KKTC’de Girişimci Olmak”; TEB Girişim Bankacılığı Danışmanı Adnan Şahsuvaroğlu “21. Yüzyılda Nasıl Girişimci Olunur?” konularında konuşma yaptı. Zirve, KTTO ve TEB İşbirliği Protokolü’nün İmzalanmasının ardından TEB Girişim Bankacılığı Müdürü İbrahim Coşkuner “Girişimcilerin Finansmana Erişimi ve Finansal Destekler” konulu konuşmasıyla devam etti. Ardından, Metgin Limited Direktörü Engin Yeşilada ve Fırsat Kıbrıs Direktörü Burcu Tokar’ın başarılı girişimci hikayeleri anlatmasıyla zirve sona erdi.
Etkinliğin açılışında konuşan KTTO Başkan Yardımcısı Seda Yavaş, KKTC iş çevrelerinin yıllardır dünyadan izole olmuş küçük bir piyasada iş yapmaya çalıştığını anlattı. Geçen hafta yayınlanan Rekabet Edebilirlik Raporu’nda KKTC’nin rekabet edebilirlikte 148 ülke içinde 118’inci sırayı aldığına işaret eden Yavaş, iş dünyasıyla yapılan ankette bu durumun verimsiz devlet bürokrasisi ve siyasetteki istikrarsızlıktan kaynaklandığının ortaya çıkarıldığını anlattı. Hantal yapıların girişimciliğin önünde engel olduğunu dile getiren Yavaş, Kıbrıs sorununun çözümüne hazırlık yapılması gerektiğini söyledi. Yavaş bu bağlamda girişimcilerin önünü açacak ve olası bir çözümün tehdit değil fırsat olmasını sağlayacak önlemler alınması gerektiğini anlattı. KKTC ekonomisinin uzun süre Türkiye’deki dev ekonomi ve Güney’deki AB ile entegre yapının arasına sıkıştığını anlatan Yavaş, bu durumun fırsata çevrilebileceğini ifade ederek, KKTC’nin Güney Kıbrıs ve Türkiye arasında bir kapı görevi görebileceğini ifade etti.

TEB KKTC Bölge Alan Müdürü Tevfik Bülent Şatıroğlu da açılışta yaptığı konuşmada, girişimcilik kavramının tarihinden ve girişimciliğin öneminden bahsetti. Şatıroğlu ülkedeki girişimcilikle birlikte refahın da artacağını anlattı.