Kıbrıs Türk Ticaret Odası Ve Kıbrıs Ticaret Ve Sanayi Odası Başkanları Brüksel’de AB Müktesebatına Hazırlanma Konusunu Için Bir Araya Geldi

Kıbrıs Türk Ticaret Odası ile Kıbrıs Ticaret ve Sanayi Odası Başkanları, dün Brüksel’de gerçekleştirilen etkinlikte bir araya geldi.

Eurochambers’de ( Avrupa Odalar Birliği’nde ) gerçekleşen etkinlik kapsamında, olası bir çözüm öncesinde Kıbrıs iş dünyasının AB müktesebatına hazırlanması konusunda görüş alışverişinde bulunuldu. Etkinlik, Avrupa Odalar Birliği/ EUROCHAMBRES ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Kıbrıs Türk Ticaret Odası’nı Başkan Fikri Toros, Kıbrıs Ticaret ve Sanayi Odası’nı da Başkan Phidias Pilides temsil etti. EUROCHAMBRES Arnaldo Abruzzini ve Avrupa Komisyonu ise Avrupa Komisyonu Kıbrıs Çözüm Destek Ofisi Sorumlusu Michaela Di Bucci tarafından temsil edildi.

EUROCHAMBRES adına Arnaldo Abruzzini, Kıbrıs Türk işletmelerinin ve Kıbrıs Türk Ticaret Odası’nın AB Müktesabatı’nın Kıbrıs Türk Toplumu nezdinde uygulanması konusunda üstlendiği rolün öneminin altını çizdi. Abruzzini, AB Müktesabatı’nın uygunlanmasının itici gücüyle, Kıbrıs’ta kapsamlı çözüm öncesinde Kıbrıs Türk işletmelerinin rekabet edebilirliğinin artırılması gereksinimine vurgu yaptı.

Ayrıca etkinlikte, Alman Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği (DIHK),Doğu ve Batı Almanya’nın 1989 yılında birleşmesi öncesinde ve sonrasında, AB Müktesabatı’nın uygulanması sürecinde iki bölgedeki işletmelerin yaşadığı tecrübelerle ilgili bir sunum Kıbrıs Türk Ticaret Odası ve Kıbrıs Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlarıyla paylaşıldı.