KIBRIS TÜRK TİCARET ODASI’NIN AÇILMA SÜRECİ VE DENETİMİ İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI

“BU SINAVI YARDIMLAŞARAK GEÇECEĞİZ”

Bir yıldan beri devam eden Covid-19 salgınında bugün itibarıyle yeni bir aşamaya geçmiş bulunuyoruz. Bakanlar Kurulu’muzun Ocak ayında başlattığı “kapalılık durumu”, bugünden sonra yerini “kısmi açılmaya” bırakıyor.

Kapalı kalmak, sağlığımız açısından bazı güvenceleri sağlamış olsa bile, ailelerimizin gelirlerini yok etmiş; hane halkını çok zor durumda bırakmıştır. Devletimizin, hepimize yardım etme olanağına sahip olmadığı ise bu süreçte bir kez daha açığa çıkmıştır.

Bu süreç, Covid-19 salgını ortamında bile çalışmak ve ailemizin geçimini sağlamak zorunda olduğumuzu da göstermiştir. Başka yolumuz yoktur: Çalışmak için açılacak, işyerlerimizi çalıştıracak; ama sağlığımızı koruyacak önlemleri de alacağız.

Sağlıklı koşullarda çalışmanın kriterleri belirlenmiştir: İşyerlerimizi, mümkün olan en az temasla çalıştıracak; müşterilerimize temassız bir şekilde hizmet vereceğiz. İşyerlerinde, sokakta ve hatta aile hayatı içinde “maske, mesafe ve hijyen” kurallarına en yüksek seviyede uyacağız.

Bu kuralları uygularsak virüsü yeneceğiz; uygulamazsak virüs bizi yenecek!

Bu kurallara uyulup uyulmadığını denetlemek elbette kamu otoritesinin sorumluluğundadır. Bu denetlemeyi yapmalarını onlardan bekliyoruz. Bu denetimin gerçekleşmesine yardımcı olmak ve bu kurallara uyulmasını sağlamak ise TOPLUMSAL BİR GÖREVDİR.

Bu sınav, başka türlü bir sınavdır. Doğru yanıtları kopyalamak serbettir. Komşumuzdan öğrenelim; arkadaşımızdan yardım alalım… Bu zor sınavı hepbirlikte ve yardımlaşarak başaracağız.

Kıbrıs Türk Ticaret Odası