Kıbrıs Türk Ticaret Odası’nın Yeni Yasama Yılından Beklentileri

Kıbrıs Türk Ticaret Odası, Cumhuriyet Meclisi’nin 8’inci dönem 5’inci yasama yılının hayırlı olması dileğinde bulundu ve yeni dönemde Meclis’ten beklentilerini dile getirdi.

Kıbrıs Türk Ticaret Odası, Meclis komitelerinin gündeminde bekleyen önemli yasa tasarıları ve öneriler olduğunu belirterek, halkın refah seviyesinin yükselmesine ve ekonomik gelişimin sağlanmasına katkı sağlayacak bu çalışmaların en kısa sürede tamamlanarak yürürlüğe girmesi gerektiğini vurguladı. Bu çalışmalar arasında kamuoyunda “kamu reformu” diye bilenen ve aslında kamu reformunun önemli bir bileşeni olan “Kamu Görevlileri Yasa Tasarısı” olduğuna da dikkat çekilerek; “ülkenin kanayan yarası olan müşavirlik sistemine son verecek, liyakate, performansa ve verimliliğe dayalı bir kamu yönetim sistemini sağlayacak şekilde yasal çalışmaların ivedilikle tamamlanması gerektiğini belirtti.

Açıklamada ayrıca, 2016-2018 Yapısal dönüşüm programında takvimlendirilmiş olan yasa çalışmaları ile halkımızın layık olduğu refah ve kalkınma için elzem olan uluslararası standartlarda mal ve hizmet üretimi ve tüketimi yapılmasına katkı sağlayacak düzenlemelerin en kısa sürede yasallaşması istendi.

Ticaret Odası, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sn. Sibel Siber nezdince milletvekilleri ve bu çalışmalara katkı koyacaklara şimdiden teşekkür ederek, başarılar diledi.