Kıbrıslı Türk Sivil Toplum Örgütleri Ulaştırma Bakanı İngiliz Milletvekili Chris Grayling ile görüştü

Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) ve İngiltere’de faaliyet gösteren Kıbrıs Türk Konseyi, İngiliz Kıbrıs Türk Derneği ve Londra Kıbrıs Türk Ticaret Odası temsilcileri 11 Ekim 2017 Çarşamba günü; İngiltere Parlamentosu Milletvekili Chris Grayling ve Muhafazakâr Parti eski Lideri Iain Duncan Smith ile görüştü. Görüşmede, Kuzey Kıbrıs’tan İngiltere’ye uçuş yapan yolcuların güvenlik kontrolünden geçirilmesi ile ilgili mevcut düzenlemeler ele alındı.

Sadece bir “güvenlik önlemi” olarak uygulamaya konulduğu tekrardan teyit edilen söz konusu uygulamanın, çözüme kavuşturulması için daha fazla araştırma yapılması gerektiği konusunda anlaşmaya varılmıştır. Toplantı sırasında, böyle bir uygulamanın yalnızca Kuzey Kıbrıs’tan İngiltere’ye giden uçuşlarda uygulanmadığı da tekrardan doğrulanmıştır.

Kıbrıs Türk Ticaret Odası ve İngiltere’deki Kıbrıslı Türk Sivil Toplum Kuruluşları mevzuyu Ulaştırma Bakanlığı dahil diğer tüm yetkili makamlarla görüşerek gerekli “güvenlik önlemleri”  ile ilgili kendilerine düşen tüm katkıyı iş birliği içerisinde sağlayabileceklerini belirttiler.