Kimyasallar Yasa Tasarısı Hakkında

Sayın Üyemiz,

Kimyasallar Yasa Tasarısı, KKTC Cumhuriyet Meclisi Avrupa Birliği Uyum Yasa Tasarılarını Görüşmek Üzere Oluşturulan Geçici ve Özel Komite’de görüşülmeye başlanacaktır.

İlgili Yasa Tasarısı kimyasalların imalatı, ithal edilmesi ve kullanılması sonucu oluşabilecek insan ve çevre için potansiyel zararları ve riskleri kontrol etmeyi ve yönetmeyi amaçlamaktadır. Bu yasa tasarısı, kimyasallar alanında sorumlu olacak olan yetkili makamı, kimyasalların sınıflandırılması, paketlenmesi ve etiketlenmesi, arz zinciri içinde bilgi, biyosidal ürünlerin piyasaya sürülmesi, deterjanların piyasaya sürülmesi, belirli tehlikeli kimyasalların imalatı ile piyasaya sürülmesi ve kullanımıyla ilgili yasaklar ve kısıtlamalar, tehlikeli kimyasalların imalatı, piyasaya sürülmesi, kullanımı, depolanması, denetimi ve uygulama alanlarını kapsamaktadır.

Kimyasallar Yasa Tasarısı’na ilişkin görüş ve önerilerinizi nilayonbasi@ktto.net e-posta adresinden Ekonomi Bölüm Sorumlusu Yrd. Doç. Dr. Nilay Onbaşı Üresin’e bildirmeniz rica olunur.

Kimyasallar Yasa Tasarısı için lütfen tıklayınız.

Saygılarımızla

Kıbrıs Türk Ticaret Odası