Kısmi Mesai Kararnamesi Ve Maaş Desteği Ödeneği İle İlgili Basın Açıklaması

Covid-19 salgın tehlikesine karşı alınan sağlık önlemlerini destekleyen ve bu önlemlerin güçlendirilmesi için maddi olanaklarını seferber eden Kıbrıs Türk Ticaret Odası, salgının ekonomik hayatımıza yaptığı etkileri azaltmak için de çalışmakta ve özellikle hükümet ile görüş alışverişini sürdürerek gerekli önlemlerin zamanında alınması için uğraş vermektedir. Bu bağlamda, işletmeleri ve istihdamı korumak için bir gereklilik olarak gündeme gelen esnek çalışma süreleri ile ilgili yasal düzenlemelerin yapılmasına da katkı konulmuş ve süreç yakından takip edilmiştir.

Aylık çalışma süresinin esnek hale getirilmesi, eksik maaş ödenecek olsa bile çalışanların istihdamının devamlılığını sağlayacak ve işletmelere işçi çıkarmadan yollarına devam etme olanağı verecektir. Kıbrıs Türk Ticaret Odası, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından hazırlanmakta olan Kısmi Mesai Kararnamesi’nin, ekonomik zorlukların dayanışma içinde atlatılmasına ciddi şekilde katkıda bulunacağına inanmaktadır. Bu kararnamenin beklenen yararı sağlayabilmesi için bir kişinin en az 10 gün çalıştırılması; iş yerlerinin kısmi olarak çalıştıracakları personel için herhangi bir kısıtlayıcı kota içermemesi ve uygulamanın Mayıs ayını da kapsayacak şekilde en az 6 ay süreyle yürürlükte kalması gerekmektedir.

İstihdamın devamlılığını sağlayacak bir diğer etkili önlem ise, 7 Nisan’da uygulamaya konan Yerel İşgücü İstihdamının Desteklenmesi Fonu’nundan yapılacak 1500 TL’lik maaş destek ödemelerinin Mayıs ayında da geçerli olmasının sağlanması olacaktır.

İlgililere ve kamuoyuna saygı ile duyurulur.