Kısmi Sokağa Çıkma Yasağı Kuralları Hk.

Sayın Üyemiz,

İçişleri Bakanlığı Covid-19 tedbirlerine dair alınan kısmi sokağa çıkma yasağına ilişkin uygulanacak kurallar hakkında genelge yayımlamıştır.

Söz konusu genelgede öne çıkan hususlar aşağıdaki gibidir;

1. Görev Belgesi Bulundurma ve Kimlik Taşıma Zorunluluğu

08/03/2020 tarihinden itibaren bugüne kadar Bakanlar Kurulu’nun izin verip açık olan ve çalışmaya devam eden tüm özel sektör kuruluşları ve personelleri yasağa tabii değildir. Çalışmaya devam edeceklerdir. Bu kapsamda, özel sektör işverenlerinin çalışanlarına hangi işletmesinde ne maksatla ve hangi saatlerde çalıştığına dair görev kağıdı vermesi zorunludur.

Önümüzdeki 48 saat içerisinde kamu ve özel sektördeki tüm izin/görev kağıtlarının tamamlanması zorunludur. Bu hususta polis bilgilendirilmiş ve görevlendirilmiştir.

Tüm sektör çalışanları, kendilerine verilen özel izin/görev belgelerini yanlarında kimlikleri ile birlikte taşımak zorundadırlar. Özel sektörde çalışanlara kendi işverenleri tarafından verilecek izin/görev kağıtları polis mensupları tarafından kimlik ibrazı ile birlikte kontrol edilecektir.

Görev/izin kağıdının ibraz edilmesine rağmen polis mensuplarının tatmin olmaması halinde, ilgili kişiler izin için ilçe kaymakamlıklarına veya karakollarına yönlendirileceklerdir.

2. Açık Olan Yerler
Marketler, eczaneler, ecza depoları, fırınlar, kasaplar, bankalar, petrol istasyonları, un fabrikaları, su fabrikaları, süt ve süt ürünlerini işleyen kuruluşlar, tüp gaz dolum ve dağıtım kuruluşları, özel güvenlik hizmetleri, internet servis sağlayıcılar, ithalatın devamını sağlayan hizmetleri verecek kuruluşlar, tedarikçiler, tarımsal ve hayvansal faaliyetler yürüten kuruluşlar, yem satıcıları, çiftçiler, seracılar, sebze toptancıları, hayvancılar, özel klinikler, özel labaratuvarlar, özel hastaneler, oto kurtarma ekipleri, özel medya kuruluşları, özel üniversitelerin yurt hizmetleri, acil idari kadrolar, GSM ve iletişim hizmeti veren kuruluşlar, narenciye kesim ekipleri, paketleme personelleri Maliye Bakanlığı ile direk çalışan muhasebeciler vb. açık tutulmasına izin verilen diğer yerler.

Su, elektrik tesisat arızalarının giderilmesi için çalışacak olanlara izin verilebilecektir. Bunun için Polis mensupları, kontrol esnasında temel yaşamsal ihtiyaç olduğuna karar vermesi halinde izin verebilecek veya sürekli olacaksa kaymakamlıktan veya ilgili karakoldan izin alınması zorunlu olacaktır.

3. Açık Olan Kurumlar
Sağlık Bakanlığı ve sağlık personeli, Maliye Bakanlığı ve çalışan personeli, hastaneler, polis, itfaiye, belediye, sivil savunma, kaymakamlıklar, ilçe emniyet kurulları, gardiyanlar, muhtarlar, nöbetçi mahkemeler, BRTK, TAK, TÜK, KIBTEK, Süt Kurumu, kamu üniversitelerinin elzem bölümleri, Bakanlıkların halihazırda açık daireleri.

4. Mesafe Kuralı

Özel sektörde çalışacak kurumların çalıştıracağı personellerin arasındaki mesafeyi mutlaka koruyarak çalıştırması (ör; paketlemede bir boş bırakılarak çalıştırılması gibi) ve tüm personelleri ile değil, ihtiyaç ve elzem bölümlerdeki kişileri işe çağırması gerekmektedir.

5.Suç ve Ceza

Kolluk görevlileri çıkarılan işbu emirname ile yetkilendirilmiştir. Emirnameye aykırı davrananlar suç işlemiş olurlar ve bir yıla kadar hapis cezası veya para cezasına veya her iki cezaya birden çarptırılabilirler.

6. Kaymakamlık Hatları

Lefkoşa Kaymakamlığı Tel: 0548 863 71 84
Gazimağusa Kaymakamlığı Tel: 0533 869 07 69
Girne Kaymakamlığı Tel: 0548 859 29 01
Güzelyurt Kaymakamlığı Tel: 0533 871 05 56
İskele Kaymakamlığı Tel: 0542 855 11 79
Lefke Kaymakamlığı Tel: 0542 850 02 07
Merkez Kaymakamlığı Tel: 0542 853 17 45

7.WhatsApp Mesaj Hatları

Lefkoşa için : 0548 829 1051

Gazimağusa için : 0548 829 1052

Girne için : 0548 829 1053

İskele için : 0548 829 1054

Güzelyurt için : 0548 829 1055

Lefke için : 0548 829 1056

 

Genelgenin tamamı için lütfen tıklayınız.

Konu takip edilmektedir. Her hangi bir gelişme ve değişiklik olması durumunda sizlere bilgi paylaşılacaktır.

Bu konuya ilişkin şikayet veya sorun olması durumunda bizimle iadiloglu@ktto.net eposta adresinden iletişime geçebilirsiniz.

 

Saygılarımızla,

İzzet Adiloğlu

Ticaret Geliştirme Uzmanı