KKTC’NİN YENİLİKÇİ GİRİŞİMCİLİK VE KULUÇKA PROGRAMI 

DEİK/Türkiye-KKTC İş Konseyi’nin çalışmaları ve Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) öncülüğünde hayata geçirilen Yenilikçi Girişimcilik ve Kuluçka Programı devam etmektedir.
Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) öncülüğünde, İstanbul Teknik Üniversitesi İTÜ-KKTC Eğitim Araştırma Yerleşkeleri (İTÜ-KKTC) ve İTÜ Mezunlar Derneği Kuzey Kıbrıs (İTÜMEDEK) desteği, Doğu Akdeniz Üniversitesi-Girişimcilik ve İnovasyon Merkezi (DAÜ-GİMER) ve İTÜ ARI Teknokent işbirliğinde yürütülmekte olan Yenilikçi Girişimcilik ve Kuluçka Programı’nın 2022 yılı için başvuruları başlamıştır.
DEİK/Türkiye-KKTC İş Konseyi’nin çalışmaları kapsamında hayata geçen “Yenilikçi Girişimcilik ve Kuluçka Programı” ile KKTC’de girişimcilik ekosisteminin güçlendirilmesi, yenilikçi ürün ve fikirlerin ticarileşmesine fırsat tanıtılması, finansman ve yatırımcılara erişiminin kolaylaştırılması ve girişimcilerin uluslararası pazarlarda yer almalarına destek olunmasını amaçlamaktadır.
Program ile teknoloji ve yenilikçilik odaklı girişimlere fikir aşamasından, kurumsallaşma safhasına kadar destek sağlanmaktadır. Program kapsamında, başarılı bulunan girişimci gruplar girişimci olma yolunda “İTÜ Çekirdek Girişimci Yetiştirme” sürecine davet edilmektedir. Böylelikle, İTÜ Çekirdek Girişimcilik Eğitimi, Mentor Görüşmeleri, Yatırımcı Buluşmaları ve İTÜ Çekirdek Big Bang’e katılım hakkı kazanmaktadırlar.
Böylelikle, üniversitelerin girişimcilik kuluçka merkezleri arasında dünyada ilk 5’te yer alan İTÜ Çekirdek Kuluçka Merkezi’nde girişimcilere açık ofis, mini MBA/girişimcilik eğitimi, satış koçluğu,
teknik altyapı desteği, laboratuvar kullanım imkanı, laboratuvar sarf malzemeleri desteği ile aralarında alanında uzman iş dünyası ve akademiden 500’ü aşkın gönüllü mentor desteği sağlanmaktadır.
Programa 18-40 yaş arası, teknolojik ve yenilikçi iş fikirleri olan, üniversite öğrencileri, mezunları ile diğer girişimciler başvuruda bulunabilmektedirler.
2021 yılı içerisinde programa yapılan başvurular arasında 2 girişim başarılı bulunmuş ve İTÜ Çekirdek girişimcilik eğitimi sürecine dahil edilmiştir.
KKTC’de yenilikçi ürün ve fikir geliştiren girişimciler 2022 yılı için programa başvurularını www.kktckulucka.com adresinden yapabileceklerdir. Son başvuru tarihi 16 Mayıs 2022’dir.