Covid-19 Salgını Kapsamında Bakanlar Kurulu Kararları

Sayın Üyemiz,

Covid-19 salgınına karşı alınacak tedbirler hakkında bugün (8 Eylül 2020) gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu toplantısından sonra yapılan açıklama özet bir şekilde aşağıda bilginize sunulmaktadır.

– Club, disko ve casinolar 1 Ekim’e kadar kapalı olacak.

– Barlar, masa ve bistrolar oturma düzeni çerçevesinde açık olacak. Kişi sayısına kısıtlama getirilecek.

– Çevrim içi (online) eğitimin devamını kolaylaştırmak amacıyla tablet, dizüstü bilgisayarı gibi çevrim içi eğitimi kolaylaştıracak teknolojik araçlara ilişkin KDV ve Gümrük Stopajı sıfırlanacak.

– Risk grubundaki kamu çalışanlarının yanı sıra, sağlık kurulundan bunu onaylatacak özel sektör çalışanlarının da ödenek alması sağlanacak.

– 7 gün karantinaya girecek olan herkes; vatandaş ya da değil, karantina ücretini kendisi ödeyecek. Ancak üniversite öğrencileri ve Sağlık Bakanlığı sevki ile yurt dışına giden yurttaşlar karantina ücreti ödemeyecek.

– Okul öncesi, birinci ve ikinci sınıflarda gerekli tedbirlerle eğitime devam edilecek.

– Okul öncesi, birinci ve ikinci sınıfların haricinde olan eğitim ister özel okul ister devlet olsun 1 Ekim’den itibaren başlayacak.

– Dershaneler, etütler ve kreşler açık kalmaya devam edecek.

– 1 Ekim’e kadar tüm düğünler ertelenecek.

– Spor müsabakaları 1 Ekim’e kadar seyircisiz yapılacak.

– Çocuk oyun alanları ve parklar 1 Ekim’e kadar kapalı olacak. Bireysel spora engel olunmayacak.

– Cumhurbaşkanlığı seçim süreci YSK’nın ilan ettiği gibi devam edecek. Ancak seçimlerle ilgili tüm kitle toplantıları ve mitingler iptal edilecek.

– Üniversite öğrencilerinin adaya kademeli gelmesi için Eğitim, Ulaştırma ve Sağlık Bakanlıkları bir araya gelerek özel bir toplantı yapacak. Amaç, yurt dışından gelecek öğrencilerin gelişlerini kolaylaştırmak, planlamak ve özel seferler düzenlemek.

– Polis Genel Müdürlüğü bünyesinde “Polis Covid-19 tedbirlerini Denetleme Kurulu” oluşturulacak. Söz konusu Kurul’da, İlçe Emniyet Kurulu üyelerinden alınacak takviye destekle polis denetimler yapacak ve sonuçları gündelik olarak hükümetle paylaşacak.

Bilginize sunulur.

Saygılarımla,

İzzet Adiloğlu

Ticaret Geliştirme Uzmanı