KTTO Bakü’de gerçekleşen Türk Tarım İş Forumunda temsil edildi

 

KTTO Meclis Üyesi İzlem Nizam, Bakü’de Türk Devletleri Teşkilatı Tarımdan Sorumlu Bakanlar 2. Toplantısı kapsamında düzenlenen “2. Türk Tarım İş Forumu”na katıldı.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hüseyin Çavuş’un da konuşmacı olarak katıldığı etkinlik Türk Devletleri Teşiklatı Genel Sekreteri Kubanychbek Omuraliev, Türkiye Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı,  Azerbaycan Tarım Bakanı Majnun Mammadov, Özbekistan Tarım Bakanı Aziz Voitov, Kırgızistan Tarım Bakanı 1. Yardımcısı Murat Ramatov, Kazakistan Tarım Bakanı Yardımcısı Yerbol Taszhurekov’un açılış konuşmalarıyla başladı.

Etkinliğin devamında Türk Ticaret ve Sanayi Odaları Birliğine üye örgütlerin temsilcilerinin katılımıyla paneller gerçekleştirildi. 1. Panelde KTTO’yu temsilen KTTO Meclis Üyesi İzlem Nizam panelist olarak konuşmasını gerçekleştirdi.

Nizam yaptığı konuşmada ‘Beklentimiz, tarım alanında iş insanlarımız ve kuruluşlarımız arasındaki ilişkileri geliştirmek, ticari ilişkiler tesis etmek ve bunları sürekli hale getirmektir. Sayın bakanlarımızın da desteğiyle, üye ve gözlemci üye devletler arasında tarım alanındaki ticareti kolaylaştıracak adımların atılmasının iş ilişkilerimizi giderek geliştireceğine inanıyoruz. Tarım sektörü geleneksel olarak Kıbrıslı Türklerin en önemli ekonomik faaliyetlerinden biri konumundadır. Tarım sektörü bugün gelinen aşamada tüm dünyada daha da önem kazanmıştır. Gerek pandemi süreci boyunca ve sonrasında ortaya çıkan gıda kıtlığı, arz zincirindeki kırılmaya ve iklim değişikliğine bağlı yaşanan aşırı fiyat artışları göstermektedir ki tarımsal üretim bölgesel ve küresel sorunlara karşı daha hassas bir hale gelmiştir. Yetersiz su kaynakları, adamızın verimli topraklarının ve güneşinin yeterince değerlendirilmesine engel oluyordu. Türkiye’den gelen su sayesinde yerel su kaynaklarının daha verimli olarak değerlendirilme olanağına kavuşmamız, erkencilik avantajı ile birlikte tarım sektörünü verimli bir sektör haline getirecektir. Günümüzde işlenmiş ve işlenmemiş tarımsal ürünler ülke ihracatının çok büyük bir kısmını oluşturmaktadır. KKTC’nin ihracatının yaklaşık %82’sini tarımsal ürünler oluşturmaktadır.’ dedi.

Etkinlik ikili iş görüşmelerinin gerçekleştirilmesinin ardından sona erdi.