KTTO Basın Açıklaması

Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği’nin Kıbrıs Türk Vakıflar İdaresi’ne ait taşınmazların restorasyon ihalelerinin Türkiye’de açılmasını öngören protokolle ilgili olarak sürdürdüğü çalışmaları yakından izliyoruz. KKTC hükümeti ile bu konuda kurulan temasların ve yapılan görüşmelerin uzlaşma ile sonuçlanmamış olması bizi ciddi şekilde endişelendirmektedir.

Kıbrıs Türk ekonomisinin gelişmesi için, dış yardımların ekonomik büyümeye katkıda bulunacak şekilde değerlendirilmesi esastır. Buna göre, çeşitli şekillerde yardım aldığımız Türkiye’nin, bu yardımlar ile ilgili ihalelerin tamamen Türkiye’de açılmasını talep ettiğini düşünmüyoruz ve ilgili protokolün kolaylıkla düzeltilebileceği kanaatindeyiz.

Bu girişimler yapılmadan, sorunun çözümsüz addedilmesi ve inşaat müteahhitleri camiasının eyleme zorlanması kabul edilebilir değildir.

Kıbrıs Türk Ticaret Odası olarak, Sayın Başbakan’ı soruna eğilmeye ve iş insanlarımızın da desteği ile söz konusu ihalelerin Kuzey Kıbrıs’ta açılmasını sağlamak için gerekli girişimleri yapmaya çağırıyoruz.